Naga MarketsKomentarz poranny makro - 9 stycznia

09.01.2014

Te artykuły również Cię zainteresują
Witam serdecznie!

Od dziś uruchamiamy komentarze poranne makro, które przez jakiś czas nie pojawiały się na naszych łamach. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziecie Państwo na bieżąco z wydarzeniami i kalendarzem danych.

Wczoraj mieliśmy trzy istotne obszary publikacji:

– EUR: bilans handlowy Niemiec nie sprostał oczekiwaniom, mimo wzrostu o 1,1 mld euro. Za to grudniowe zamówienia niemieckich fabryk zachwyciły wynikiem 2.1% wobec oczekiwanych 1.2%, co po spadkach w listopadzie. Z Włoch natomiast nadeszły niepokojące informacje o kolejnym wzroście bezrobocia, tym razem o dwa oczka z 12.5% do 12.7%.

– USD: szacunki na temat dynamiki etatów w sektorze pozarolniczym (ADP) wypadły bardzo dobrze (238k vs 199k exp.) co w połaczeniu z rewizją poprzedniego odczytu o 14k w górę daje doskonały punkt wyjścia przed piątkowymi NFP.

– protokoły z posiedzenia FOMC okazały się być korzystne dla dolara, co zaspokoiło większość oczekiwań. Poza głosem sprzeciwu Eric’a Rosengrena komitet był zgodny, że trzeba zacząć zwijanie. Pan Rosengren podkreślił, że wciąż brakuje mu pewności, czy trendy wskaźników dotyczących mandatu Fed są trwałe oraz że zwijanie jest przedwczesne. Poza tym komitet podkreślił, że gospodarka się rozwija.

Więcej o Fed: Czym zaskoczy nas Fed w 2014?

Dziś rano Australia opublikowała słaby odczyt dynamiki pozwoleń na budowę oraz niezłą sprzedaż detaliczną. Co może martwić, to słabnąca dynamika cen u producentów oraz dla konsumentów w Chinach.

Z Europy przyszedł bilans handlowy Francji, który zmierza w dół, a deficyt pogorszył się o miliard euro wbrew oczekiwaniom.

O 10:30 czeka nas bilans handlowy UK, którego deficyt bije ostatnio rekordy. Spodziewany jest status quo.

O 12:00 bilans produkcja przemysłowa Niemiec. Wczorajszy wynik zamówień w przemyśle nastraja pozytywnie, co jednak odzwierciedla konsensus (1.6% exp. vs -1.2% prev.).

Dziś jednak wszyscy czekamy na wystąpienie BoE i ECB w związku z dalszym kursem polityki monetarnej.

W przypadku BoE spodziewam się braku działań i uspokajającego oświadczenia – inflacja nieco odpuściła, gospodarka powoli zaczyna nabierać tempa.

Więcej o BoE: Czego spodziewać się po Bank of England? – Bank of America

Z kolei jeśli chodzi o ECB, to tu prawdopodobieństwo akcji jest duże – spodziewam się cięcia stóp i/lub nowego programu pobudzenia akcji kredytowej na tym lub następnym spotkaniu rady zarządzającej.

 Więcej o ECB: Co powie Draghi i jak zareaguje EUR? – Bank of America

W raz z konferencją prezesa ECB czekają nas tradycyjne, cotygodniowe wnioski o zasiłki w US. W przypadku tej liczby istotne są tylko duże wahania i 4-tygodniowa średnia, stąd wskaźnik ten będzie prawdopodobnie drugoplanowy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here