Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Utrzymuje się dobra koniunktura wśród spółek największej kapitalizacji. Indeks WIG20 jako jedyny w dniu wczorajszym odnotował dodatnią stopę zwrotu. Naszemu rynkowi sprzyja przede wszystkim dobra koniunktura na Wall Street.

Relatywna siła blue chips względem szerokiego rynku sugeruje, iż na GPW w dalszym ciągu aktywny jest kapitał zagraniczny. Indeks WIG20 za sprawą wczorajszej aprecjacji ponownie znalazł się w rejonie górnego ograniczenia kanału wzrostowego (2.370 pkt.). Obroty wzrosły do nieco ponad 700 mln zł. W centrum uwagi znajdują się spółki energetyczne i surowcowe. Małymi kroczkami zbliżamy się również debiutu akcji spółki Play (27 lipca), co powinno sprzyjać operatorom sieci komórkowych. Celem indeksu WIG20 na najbliższe tygodnie jest tegoroczne maksimum cenowe z połowy maja br. wyznaczone na poziomie 2.420 pkt.

 

Indeks średnich spółek zmaga się z technicznym oporem – indeks mWIG40

Barometr mierzący koniunkturę wśród średnich spółek od marca br. nie potrafi się uporać ze strefą 4.950-5.000 pkt. Trwająca już 4-ty miesiąc konsolidacja umocniła ten techniczny opór. Warunkiem wzrostu jest przyśpieszenie dynamiki zysków generowanych przez spółki. Wczoraj negatywnie zaskoczyła spółka Neuca obniżając prognozy. Dane makro wypadły neutralnie. Dynamika produkcji przemysłowej w czerwcu wyniosła 4,5 proc., co było wynikiem lepszym od oczekiwań. Natomiast sprzedaż detaliczna zaliczyła wzrost o 6 proc. (nieco słabiej o szacunków ekonomistów spodziewających się wzrostu o 6,9 proc.).

 

Wall Street nieprzerwanie w górę – indeks S&P

Motorem napędowym rynku akcji za oceanem jest obecnie trwający sezon wyników finansowych za II kw. Oczekiwania są optymistyczne i jak na razie spółki nie zawodzą. Spośród 53 spółek z indeksu S&P500, które dotychczas przedstawiły raporty, aż 77 proc. wypracowało zyski wyższe od oczekiwań. Dzisiaj uwaga rynku skupi się na posiedzeniu zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Stopniowe wygaszanie QE będzie w dalszym ciągu wspierało kurs europejskiej waluty.

 

Informacje ze spółek

PGNiG – wyższa sprzedaż gazu w I półroczu

Szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w II kwartale 2017 r. wyniósł 5,63 mld m sześc. wobec 4,71 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku – podała spółka w komunikacie. W całym pierwszym półroczu wolumen sprzedaży wyniósł 14,49 mld m sześc. wobec 12,68 mld m sześc. rok wcześniej.

Komentarz: Notowania PGNiG pozostają w silnym trendzie wzrostowym. Po skorygowaniu kursu o odciętą dywidendę (0,2 zł akcję), co miało miejsce we wtorek, wczoraj na notowaniach gazowej spółki wyznaczone zostało nowe maksimum cenowe. Utrzymuje się dobra koniunktura wśród spółek surowcowych. Przedstawione szacunkowe dane dotyczące wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I półroczu będą wspierały notowania spółki. Inwestorzy czekają teraz na decyzje zarządu w kwestii ewentualnego kontraktu na dostawy gazu z USA. Przedstawiciele spółki zapewniają jednak rynek, że taki kontakt mu być dla PGNiG przede wszystkim opłacalny.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Neuca – spółka tnie prognozy zysku

Neuca, po analizie wstępnych wyników po dwóch kwartałach, prognozuje na ten rok 100 mln zł zysku netto po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych – podała spółka w komunikacie. Poprzednia prognoza zakładała 115 mln zł zysku netto.

Komentarz: Akcje Neuki silnie zniżkowały w dniu wczorajszym. Kurs stracił na wartości blisko 8 proc. Do głównych powodów obniżenia prognozy spółka zaliczyła m.in.: przyśpieszenie konsolidacji rynku aptecznego w okresie bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne, co przesunęło obrót spółki do kanału aptek sieciowych, skutkując pogorszeniem rentowności w obszarze hurtu aptecznego. Spółka dokonała również odpisu na kwotę 4,1 mln zł w związku z postępowaniem układowym jednego ze znaczących producentów farmaceutycznych.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here