Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Makroekonomia – Polska

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), wzrósł o 0,7 pkt m/m do 2,8 pkt w listopadzie 2017 r., podał Instytut. Jednocześnie odnotowano wzrost o 13,3 pkt w ujęciu rocznym.

Wspieranie eksportu jest ważne dla całej gospodarki krajowej, a polscy przedsiębiorcy są jej siłą napędową – powiedział w środę wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas konferencji inaugurującej uruchomienie programów promocji gospodarki w oparciu o rodzime marki.

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowany przez BGK za pomocą utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego zakłada ustawa, którą bez poprawek zaakceptował w środę Senat. Firmy będą mogły otrzymywać dzięki temu gwarancje i poręczenia na ok. 9 mld zł rocznie.

Makroekonomia – Świat

KE zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, powołanie Europejskiego Ministra Gospodarki i Finansów i stworzenie “nowych instrumentów budżetowych” dla strefy euro. Są to główne założenia reformy unii gospodarczej i walutowej.

Zatrudnienie w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) w USA wzrosło w listopadzie br. o 190 tys. osób, według “ADP National Employment Report”. Konsensus rynkowy wynosił 185 tys. osób.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 5,61 mln baryłek, czyli 1,2 proc., do 448,1 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 2,5 mln baryłek.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

WIG20

WIG20 zakończył wczorajszą sesję umiarkowanymi spadkami, co wpisuje się w negatywny obraz rynku. W zeszłym tygodniu indeks wyrysował szczytową formację RGR, która grozi pogłębieniem korekty w kierunku 2330-2340pkt. By uniknąć tego scenariusza i poprawić układ techniczny kurs musiałby powrócić ponad linię szyi formacji przy 2410-2420pkt. Jak na razie stanowi ona skuteczny opór, blokujący wszelkie próby umocnienia.

Wczoraj rynkowi najbardziej ciążyły akcje Cyfrowego Polsatu (-4,76%), które oddał całość zysku wypracowanego we wtorek, po informacji o zamiarze przejęcia Netii. Nieco słabiej zachowywały się też banki. Po drugiej stronie najkorzystniej wypadły spółki paliwowe, które odreagowują głęboką korektę z listopada. Lotos zyskał 3,45%, a PKN Orlen 2,75%.

mWIG40

Indeks znajduje się w bardzo ważnym miejscu. Jego kurs od kilku dni testuje silne techniczne wsparcia przy minimach wielomiesięcznej konsolidacji. Wynik tego testu zadecyduje o dalszych losach rynku. Największym obciążeniem w ostatnich tygodniach był CD Projekt, który ma blisko 10% udział w indeksie. Akcje producenta gier od połowy listopada są w fazie silnej korekty spadkowej.

Jak dotąd wsparcia (4660-4720pkt.) skutecznie się bronią, co chroni indeks przed głębszą przeceną. Ryzyko wyłamania w dół wciąż jest jednak wysokie, a to oznaczałoby prawdopodobnie początek większej korekty. By oddalić to zagrożenie, potrzebne jest odbicie w górę, przełamanie krótkoterminowej linii spadków (ok 4800pkt.) i oporu przy lokalnych maksimach (4850pkt.). Pozycja byków byłaby wtedy dużo mocniejsza.

S&P500

Wystarczyło, że amerykańskie indeksy zaczęły się lekko cofać, by nastroje na całym świecie wyraźnie siadły. S&P500 zanotował wczoraj czwartą spadkową sesję z rzędu, ale straty były ledwie symboliczne (-0,01%).

Jak na razie cofnięcie jest płytkie i spokojne. Można mówić jedynie o łagodnej korekcie, która nie wpływa na bardzo pozytywny obraz techniczny. Gdyby przerodziła się ona jednak w dłuższą i bardziej rozbudowaną realizację zysków, byłaby prawdopodobnie przyczynkiem do globalnej korekty na rynkach akcji.

Maciej Szmigel, Analityk Inwestycyjny. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here