Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Flagowy indeks warszawskiej giełdy zanotował wczoraj drugi dzień umiarkowanych spadków. Indeks oddał 0,68%, kończąc sesję na poziomie 2511pkt.Przyczyn osłabienia doszukać można się zarówno w pogorszeniu koniunktury globalnej, jak i sytuacji technicznej. Jak widać na wykresie, po noworocznym rajdzie kurs indeksu sięgnął zeszłorocznych maksimów (2550-2566pkt). To silny techniczny opór, który zaktywizował stronę podażową. Póki popyt skutecznie broni 2500pkt., odejście jest stosunkowo płytkie i możliwe jest szybkie ponowienie ataku na zeszłoroczne szczyty. Jeżeli jednak wsparcie na 2500pkt. zostanie dziś przełamane, czeka nas prawdopodobnie nieco głębsza korekta. Następnym punktem obrony jest szybka linia wzrostów przebiegająca w okolicach 2460pkt.

Indeks mWIG40

Sytuacja techniczna na wykresie mWIG40 wygląda podobnie. Test zeszłorocznych maksimów i zarazem górnej granicy wielomiesięcznego ruchu bocznego (4960-5000pkt.) zakończył się porażką kupujących.

W rezultacie do głosu doszła podaż i notowania indeksu odbiły w dół. W gronie średnich spółek spadki były jednak szybsze. mWIG40 oddał wczoraj 1,37%, a na wykresie zarysowała się długa czarna świeca. Co dalej? Jak na razie mamy do czynienia jedynie z ruchem korekcyjnym, ale trzeba liczyć się z zejściem indeksu w rejon 4810-4840pkt. Tutaj powinien pojawić się silniejszy popyt. Obrona tego wsparcia jest warunkiem utrzymania kursu w górnej połowie układu bocznego i ponowienia ataku na jego maksima.

S&P500

Na Wall Street dobiegła końca sześciu wzrostowych sesji z rzędu, ale spadki głównych indeksów były symboliczne. Indeks S&P500 wczoraj stracił zaledwie 0,11%.

Wygląda na to, że noworoczny optymizm zaczyna się powoli wyczerpywać. Dynamika wzrostów była bardzo wysoka i rynek jak najbardziej zasłużył na odpoczynek. W najbliższych dniach dość prawdopodobne wydaje się korekcyjne, ale stosunkowo spokojne cofnięcie rynku. Nowym impulsem dla amerykańskiej giełdy będzie rozpoczynający się w piątek sezon publikacji wyników spółek w IV kw. 2017 r. Oczekiwania są spore: ankietowani przez Bloomberg analitycy prognozują, że zyski spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 powiększy się o blisko 12%.

Informacje ze spółek

Boryszew – jedna z opcji zakłada sprzedaż kluczowych aktywów

Boryszew powziął od współpracującego doradcy finansowego informację o wyrażeniu przez potencjalnego inwestora wstępnego zainteresowania istotnymi aktywami grupy z sektorów automotive oraz przetwórstwa aluminium, podał Boryszew. W związku z tym zarząd podjął decyzję o zamiarze uwzględnienia, w ramach przeglądu opcji strategicznych, scenariusza przewidującego ewentualne zbycie aktywów w tych sektorach oraz o przystąpieniu do wstępnych rozmów w przedmiocie ustalenia warunków, zakresu oraz trybu przeprowadzenia potencjalnej transakcji.

Zarząd spółki dokonał przeglądu opcji strategicznych i zamierza podjąć wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem w celu ustalenia warunków ewentualnej transakcji. Również potencjalny inwestor wyraził zainteresowanie „istotnymi” aktywami grupy z sektorów automotive oraz przetwórstwa aluminium. Jak na razie Boryszew nie podjął żadnych wiążących decyzji. Informacja ta może mieć związek z wcześniejszymi doniesieniami dotyczącymi Romana Karkosika. Inwestor deklarował chęć wycofania części spółek z GPW, po tym jak organ skarbowy zarzucił spółce Boryszew 29 mln zł zaległości z tytułu VAT.

Elemental Holding – druga próba przejęcia na niemieckim rynku

Elemental Holding podpisał list intencyjny w sprawie zakupu pakietu kontrolnego niemieckiej spółki z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych, poinformowała spółka. Elemental ma wyłączność na negocjacje do 30 kwietnia 2018 roku. Spółka, której udziały mają być przedmiotem transakcji, zbiera oraz przetwarza rocznie około 350 ton zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych, generując przychody na poziomie 20 mln euro.

Jest to druga próba wejścia Elementalu na niemiecki rynek. Elemental ma do 30 kwietnia br. wyłączność na negocjacje z niemiecką spółką. Wejście na ten rynek pozwoliło by Elementalowi pozyskać udział w perspektywicznym rynku niemieckim. Jednocześnie byłaby to kontynuacja dotychczasowej strategii opartej m.in. na przejęciach. W ubiegłym roku Elemental przejął litewską spółkę UAB EMP, natomiast w 2016 r. nabył większościowe pakiety akcji trzech spółek z branży recyklingu akumulatorów z Polski, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Makroekonomia – Polska

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Sejm zaakceptował w środę poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w 2018 roku, a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele.

Posłowie w środę uchwalili specustawę dot. organizacji szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Reguluje ona m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem podczas konferencji. Szczyt w Katowicach odbywać się będzie 3-14 grudnia br.

Makroekonomia – świat

Produkcja przemysłowa w Niemczech (wyrównana sezonowo) w listopadzie 2017 r. wzrosła o 3,4% w ujęciu miesięcznym (po spadku o 1,2% m/m w poprzednim miesiącu), podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy to wzrost o 1,8% w ujęciu miesięcznym.

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w Niemczech w listopadzie wzrosła o 2,3% m/m w ujęciu realnym i o 2,5% w ujęciu nominalnym m/m, podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy wynosił 1% wzrostu m/m w ujęciu realnym.

Protesty Republikanów z Florydy zmusiły administrację prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z planów sprzedaży koncesji na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie morskim u wybrzeży tego stanu.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here