Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Na europejskich giełdach dominowały wczoraj nastroje lekko korekcyjne. WIG20 dopasował się do sytuacji i zanotował nieduże spadki (0,33%). Jak na razie jest to tylko niegroźna korekta.

Zawahanie widać było już we wtorek, kiedy na wykresie zarysowała się świeca doji pokazująca rosnącą niepewność na rynku.  Pretekstem do ożywienia podaży były opory na wysokości szczytów z początki i końca 2013 r. (2625-2635pkt.) i przy górnej granicy kanału trendowego. Tej przeszkody nie udało się pokonać z marszu i kurs odbił w dół. Co dalej? Rynek jest mocno wykupiony i dość prawdopodobna wydaje się korekta, albo w formie konsolidacji, albo głębszego cofnięcia. W najbardziej pesymistycznym wariancie indeks mógłby się cofnąć nawet do 2550-2560pkt. Warunkiem powrotu do wzrostów jest przełamanie 2625-2635pkt.

Dziś uwaga rynków skupiona będzie na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy szukać będą wskazówek na temat dalszych losów programu QE i tempa zacieśniania polityki pieniężnej.

Analiza indeksu mWIG40 –  Symboliczne cofnięcie średnich spółek

W przypadku średnich spółek też widoczne jest zawahanie, aczkolwiek wydają się być one nieco mocniejsze i stabilniejsze. mWIG40 oddał wczoraj zaledwie 0,18%, a i miejsca na ewentualną korektę jest na wykresie dużo mniej.

Kluczowe wsparcia leżą w rejonie 4950-5000pkt., gdzie przebiega górna granica rocznej konsolidacji. Przed tygodniem indeks wybił się z tego układu w górę, wysyłając sygnał kupna. Póki kurs utrzymuje się powyżej, obowiązuje scenariusz wzrostowy. Minimalny potencjał wybicia szacować można na okolice 5250pkt. Sytuacja techniczna pogorszyłaby się, gdyby indeks wrócił poniżej 4950pkt.

Analiza indeksu S&P500 – Rosną oczekiwania na podwyżkę stóp w USA

Amerykańska waluta pozostaje pod presją. W obliczu napływających dobrych danych makro, FED będzie zmuszony do działania i dokonania kolejnych podwyżek stóp procentowych. W efekcie amerykańska waluta już teraz dyskontuje przyszłe schłodzenie gospodarki. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym dolara jest silny rynek surowców. Nie wiadomo również jak będzie wyglądał układ sił w nowym składzie Rezerwy Federalnej. Indeks S&P500 po okresie silnych wzrostów, złapał wczoraj niewielką zadyszkę. Spadek wynosił jednak symboliczne 0,06%. Z danych makro publikowany był indeks PMI dla sektora przemysłowego, który w styczniu wyniósł 55,5 pkt. wobec 55,1 pkt. miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 55 pkt.

Informacje ze spółek

Wirtualna Polska – kolejny segment e-commerce w ofercie spółki

Wirtualna Polska wchodzi w segment medyczny e-commerce i będzie budować go samodzielnie, poinformował prezes Jacek Świderski.

Spółka rozwija serwis WP abcZdrowie. Dzięki tej platformie, użytkownicy będą mogli szybko i bez rejestracji umówić się na wizytę u lekarza. Jest to kolejny rynek e-commerce na który weszła Wirtualna Polska, po turystyce, modzie, wyposażeniu wnętrz i usługach finansowych. Różnica polega na tym, ze wcześniejsze usługi zostały przejęte, a segment medyczny jest budowany przez spółkę samodzielnie.

Asbis – prognozy przekroczone zgodnie z zapowiedziami

Szacunkowe skonsolidowane przychody Asbisc Enterprises Plc wyniosły ok. 212 mln USD w grudniu 2017 r. i były o ok. 52% wyższe niż rok wcześniej, podała spółka.

Asbis już wcześniej zapowiadał osiągnięcie bardzo dobrego wyniku finansowego za IV kw. 2017 r. Spółka oczekiwała dużego wzrostu sprzedaży produktów Apple w ostatnich trzech miesiącach roku. Pod koniec grudnia ub. r. zarząd zapowiedział dodatkowo, iż przychody spółki za cały 2017 r. w istotny sposób przekroczą prognozę przychodów, zakładającą obroty na poziomie 1,2-1,3 mld USD.

Asbis poinformował również, że szacunkowe skonsolidowane przychody za IV kw. 2017 r. wyniosły ok. 541 mln USD i były o ok. 48% wyższe r/r. Po pierwszych trzech kwartałach ub. r. spółka notowała 943 mln USD przychodów. Z obliczeń tych wynika, iż spółka zgodnie z zapowiedzią zarządu, wyraźnie przekroczyła prognozę przychodów.

Makroekonomia – Polska

Produkcja stali surowej w Polsce w grudniu wyniosła 887 tys. ton, co oznacza wzrost o 6,3 proc. rdr – wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association. W 2017 produkcja wyniosła 10.330 tys. ton, o 14,8 proc. więcej rdr.

Liczba klientów w centrach handlowych spadła w grudniu o 6,7 proc. rdr – wynika z danych FootFall Indeks Polska, który bada frekwencję w centrach handlowych. Mdm liczba odwiedzających spadła o 15,8 proc.

Makroekonomia – świat

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 55,5 pkt w styczniu wobec 55,1 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55 pkt.

Wskaźnik instytutu ZEW, obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej wzrósł o 3 pkt m/m i wyniósł 20,4 pkt w styczniu br., podał Instytut ZEW. Konsensus rynkowy dotyczący wskaźnika oczekiwań wynosił 17,9 pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here