Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Barometr dużych spółek ma za sobą zmienny tydzień. Inwestorzy mogą być zadowoleni ze wzrostowego odreagowania, które pozwoliło indeksowi odrobić około połowę październikowej zniżki. W drugiej połowie tygodnia WIG20 próbował pozostać w okolicach poziomu 2.500 pkt. Ostatecznie możemy mówić o zawężającej się amplitudzie wahań i słabnących obrotach. Średnioterminowe perspektywy rynku pozostają pozytywne, choć z drugiej strony w dalszym ciągu nie zostały wygenerowane potwierdzone sygnały zakończenia fazy korekty spadkowej.

Argumentem posiadaczy akcji jest utrzymanie przez indeks WIG20 obszaru kanału wzrostowego, obowiązującego od maja 2017 r. Dolne ograniczenie tej formacji cenowej ostatni raz testowane było w drugiej połowie sierpnia br. Późniejsze lokalne minima cenowe indeksu WIG20 wypadały kilkadziesiąt punktów wyżej. Spółki duże utrzymują również relatywną siłę względem tzw. szerokiego rynku akcji.

Analiza indeksu sWIG80 – Walka o kontynuację odreagowania w górę

Pojawiają się wyraźniejsze sygnały wyczerpywania presji strony podażowej na rynku małych spółek. Indeks sWIG80 podczas piątkowej sesji stracił symboliczne 0,01 proc., czyli najmniej w porównaniu do innych barometrów giełdowych. Wskazywane przez nas skrajne wyprzedanie notowań sWIG80 zobrazowane oscylatorem RSI, w krótkim terminie stanowią argument wspierający korekcyjne odreagowanie w górę. Mniej korzystnie prezentuje się obraz techniczny indeksu sWIG80 w średnim terminie. Załamanie notowań w październiku br. doprowadziło do uformowania silnej strefy podażowej w przedziale 14.8-15.0 tys. pkt. związanej z powrotem indeksu poniżej długoterminowego szczytu fali wzrostowej zakończonej w listopadzie 2013 r.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Analiza Indeksu S&P – Dane z rynku pracy w USA nie całkiem pozytywne

Pierwszy piątek miesiąca to tradycyjnie dzień publikacji kluczowych danych makro z amerykańskiego rynku pracy. Dane za październik nie były jednoznaczne. W sektorze pozarolniczym przybyło tylko 261 tys. miejsc pracy, podczas, gdy oczekiwano 314 tys. Skorygowano natomiast dane za wrzesień z minus 33 tys. do plus 18 tys. Słabszy odczyt w tym zakresie zrównoważony został przed stopę bezrobocia, która spadła do 4,1 proc. z 4,2 proc. miesiąc wcześniej i prognozy na poziomie 4,2 proc. Początkowo doszło do osłabienia notowań indeks S&P500 i kursu dolara amerykańskiego. Z czasem jednak nastroje poprawiły się, co pozwoliło indeksowi S&P500 ustanowić nowe historyczne maksimum na poziomie 2.587 pkt. (+0,31 proc.).

Informacje ze spółek

PKN Orlen – niższa marża rafineryjna, ale wyższa marża petrochemiczna

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen w październiku 2017 r. wyniosła 6,2 USD na baryłce wobec 8 we wrześniu – poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Komentarz: Poziom wykazanej marży rafineryjnej w październiku był taki sam jak osiągnięty rok temu. Nastąpił natomiast spadek marży rafineryjnej w porównaniu do poprzednich miesięcy tego roku. Spółka wskazuje natomiast na poprawę marży petrochemicznej. W październiku wyniosła ona 925 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. W analogicznym okresie ubiegłego roku było 912 euro, natomiast miesiąc temu 910 euro.

Emperia – wysoka sprzedaż za październik również dzięki wzrostowi powierzchni handlowej

W październiku sprzedaż w sklepach wyniosła 225 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 11 proc.

Komentarz: Właściciel sieci Stokrotka wykazał dobre wyniki sprzedażowe w październiku. Narastająco od stycznia do października br. sprzedaż wyniosła 2.061 mld zł, co oznacza wzrost o 7,7 proc. Wyższa sprzedaż Emperii to również wynik nowo otwartych placówek. W październiku 2017 r. spółka otworzyła cztery sklepy. Jeśli uwzględnić sprzedaż towarów na porównywalnej powierzchni handlowej, październikowa dynamika wykazała wzrost o 5,8 proc. r/r, a w okresie styczeń-październik br. wzrost o 2,2 proc.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here