Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Byki zrealizowały wczoraj plan minimum polegający na utrzymaniu rynku na dotychczasowych poziomach. Indeks WIG20 wrócił w okolice poziomu 2.400 pkt. Ostateczne rynkowe decyzje nie zostały jednak podjęte. Przed popytem jeszcze dość wyboista droga, aby zamazać negatywne wrażenie z ostatniej dekady listopada br.

Ten rok zdecydowanie należał do dużych spółek. Indeks WIG20 zyskał od stycznia br. ponad 23 proc. Do połowy października br. blue chips wykazywały relatywną siłę względem całego rynku akcji. Jednak zależność ta stopniowo traci na mocy, głównie ze względu oznaki realizacji zysków na emerging markets. Do głosu dochodzą małe i średnie spółki.

Analiza indeksu mWIG40 –  Utrzymane techniczne wsparcie

Indeks mWIG40 od połowy października br. trzykrotnie przetestował strefę wsparcia w przedziale 4.700-4.720 pkt. Za każdym razem test był nieco głębszy (szczególnie w ujęciu intraday), jednak ostatecznie możemy mówić o obronie wcześniejszych minimów cenowych. To plus na koncie średnich spółek. Słabość i realizację zysków na akcjach CD Projektu potrafiły zrównoważyć inne komponenty mWIG40. Roczna statystyka wskazuje na ponad 12 procentową dodatnią stopę zwrotu barometru średnich spółek. Wynik ten został uzyskany przede wszystkim w pierwszych dwóch miesiącach roku, dzięki kontynuacji dynamicznego trendu wzrostowego z 2016 r.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Analiza indeksu S&P – Dzisiaj decyzja zarządu Rezerwy Federalnej

Zarówno S&P, jak i Dow Jones ustanowiły wczoraj nowe maksima cenowe. Lekko z tyłu pozostaje indeks Nasdaq, który na początku grudnia br. odnotował głębszą korektę spadkową. Wtorkowe notowania były szczególnie korzystne dla inwestorów w pierwszej odsłonie sesji. Później widoczna była chęć do realizacji zysków. Lekko korekcyjny nastrój panuje również dzisiaj rano. FED z niemal 100 procentowym prawdopodobieństwem zdecyduje się podnieść roku stopy procentowe trzeci raz w tym. Na rynku walutowym od początku grudnia br. obserwujemy tendencje umocnienia amerykańskiego dolara względem euro.

Informacje ze spółek

Bogdanka – odwrócony odpis znacząco poprawi wynik księgowy spółki

Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o ustaniu przesłanek będących podstawą odpisu z tytułu utraty wartości aktywów, o którym informował w marcu 2016 r. Odwrócenie odpisu będzie miało dodatni wpływ na wynik EBIT na poziomie ok. 500-530 mln zł oraz wpływ na wynik netto w wysokości ok. 400-430 mln zł, podała spółka.

Akcje Bogdanki zyskały na wartości ponad 5 proc. po informacji o odwróceniu odpisu. Ustanie przesłanek było możliwe m.in. dzięki wzrostowi cen węgla kamiennego i zmniejszeniu podaży węgla ze strony krajowych producentów. Odwrócenie odpisu jest operacją księgową i nie będzie miało wpływu na przepływy pieniężne, czy też na płynność finansową. Warto jednak podkreślić, że kwota odwrotnego odpisu jest znacząca. Dla porównania kwartalne przychody spółki oscylują w granicach 400-460 mln zł, a kwartalny zysk netto w tym roku w przedziale 30-70 mln zł.

LPP – plany zgodne z przyjętą wcześniej strategią

LPP nie planuje realizacji akwizycji w swojej branży, chce skupić się przede wszystkim na rozwoju organicznym i wdrażaniu nowych aranżacji sklepów po Reserved w kolejnych swoich markach m.in. w Sinsay, wynika z wypowiedzi prezesa Marka Piechockiego.

Kilka miesięcy temu zarząd zaprezentował inwestorom strategię polegającą na połączeniu inwestycji z dywidendą. Zastosowano ponadto faktoring, dzięki któremu uzyskano wyższą płynność finansową i dodatkowe wolne środki na dywidendę. Obecnie zarząd deklaruje chęć zwiększenia kwoty dywidendy o 10% rocznie. Nie zakładany jest większy wzrost dywidendy, ze względu na plany inwestycyjne. Również powierzchnia sklepów ma się zwiększać w tempie 10% rocznie.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here