Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

GTC

Globe Trade Centre odnotowało 156,3 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 158,55 mln euro zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz: Wypracowany w IV kw. ub. r. zysk netto na poziomie 44,6 mln euro wypadł powyżej rynkowych prognoz na poziomie 35,7 mln euro. Deweloper w 2016 r. rozpoznał jednorazowy zysk z tytułu podatku dochodowego w wysokości 48 mln euro, związane z połączeniem GTC S.A. z GTC Real Estate Investments Ukraine B.V. i GTC RH B.V. Zysk przed opodatkowaniem w 2017 r. wzrósł o 51% do 189 mln euro wobec 125 mln euro w 2016 r. Zarząd GTC zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku za ub.r. w wysokości 0,33 zł na akcję. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 0,27 zł na walor.

CD Projekt

CD Projekt Red podpisał przedwstępną umowę zakupu Strange New Things, wrocławskiego studia zatrudniającego 18 twórców gier komputerowych – podała spółka w komunikacie prasowym.

Komentarz: Komentarz: Nowe studio dołączy do dwóch istniejących już zespołów CDR, które zlokalizowane są w Warszawie i Krakowie. Wszystkie zespoły pracować będą na grą Cyberpunk 2077. Tym samym CD Projekt wzmocnił swoje moce, po tym jak kilka miesięcy temu studio projektowe opuściło kilku pracowników. Przejęte nowe studio planuje utworzyć zespół we Wrocławiu i dołączyć do kluczowych projektów spółki.

Makroekonomia – Polska

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 7,9% r/r w lutym 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 3%. Prognozy dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews wahały się od 6,7% do 9,5% wzrostu, przy średniej na poziomie 7,98% wzrostu.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł plus 5,4 pkt (i wzrósł o 7,4 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 1,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca (ale wzrósł o 7,1 pkt r/r) i ukształtował się na poziomie plus 2,9.

Makroekonomia – świat

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,5-1,75% z 1,25-1,5%, poinformował Fed po posiedzeniu. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

Wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2,6-3% (wobec 2,2-2,6% oczekiwanych w grudniu ub.r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed). Mediana prognoz na 2018 r. wynosi obecnie 2,7% (wobec 2,5% w grudniowej projekcji). W latach 2019-2020 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 2,2-2,6% i 1,8-2,1% (wobec odpowiednio: 1,9-2,3% i 1,7-2% z projekcji grudniowej). Mediana prognoz na lata 2019-2020 wynosi odpowiednio: 2,4% i 2% (wobec odpowiednio 2,1% i 2% w projekcji z grudnia).

Zapasy ropy w USA spadły o 2,6 mb i był to największy tygodniowy spadek od połowy stycznia. Konsensus wskazywał na wzrost o 2.5 mb

Analiza indeksów

Indeks WIG20

Na europejskich parkietach dominowała wczoraj atmosfera wyczekiwania na zakończenie posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC). Inwestorzy nie byli skorzy do podejmowania ryzyka i Notowania giełdowych indeksów przebiegały płasko z lekkim przechyłem na dół. WIG20 na tym tle wypadł zaskakująco pozytywnie, notując na zamknięciu imponujący zysk (2,14%). Motorem wzrostu były spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen i Lotosu zyskały po ponad 5%.

Sytuacja techniczna lekko się poprawiła. Indeks pokonał najbliższy opór i powrócił ponad 2300pkt. (pogłębione minima z początku marca) i podszedł pod do spadkową linię trendu wyznaczającą tempo korekty (2330pkt.). Jej przełamanie byłoby pierwszym od dłuższego czasu pozytywnym sygnałem technicznym. Pojawi się wtedy realna szansa na zakończenie korekty i trwały zwrot w górę. Póki jednak kurs znajduje się w kanale spadkowym, trzeba liczyć się z kontynuacja korekty.

Indeks mWIG40

Segment spółek o średniej kapitalizacji zachowywał się wczoraj z dużo większą rezerwą. mWIG40 rozpoczął sesję w rejonie wtorkowego zamknięcia, pod koniec dnia ruszył wprawdzie w górę, ale końcowy zysk był dużo mniej imponujący (0,79%).

Indeks znajduje się blisko dolnego ograniczenia rozległego, liczącego sobie ponad rok ruchu bocznego (4660-4640pkt.). To ważne wsparcia, które bronią rynek przed głębszą korektą i mogą stać się odskocznią dla wzrostowego odbicia. Wczorajsza sesja przybliża nas do realizacji tego drugiego, pozytywnego scenariusza. Jeżeli dziś popyt pójdzie za ciosem i celem w perspektywie kilku kolejnych dni będzie ponowna konfrontacja z niedomknięta luką bessy z połowy lutego (4860kt.).

S&P500

Amerykanie na decyzje FOMC mogli zareagować już wczoraj. Z podwyżką stóp procentowych o 0,25pb rynki pogodziły się już wcześniej. Ważniejszy był ton komunikatu po posiedzeniu i prognoza kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Utrzymane zostały plany trzech tegorocznych podwyżek (rynki obawiały się czterech), ale równocześnie podniesiona została ścieżka podwyżek na lata kolejne. Przez Wall Street stanowisko to zostało przyjęte z mieszanymi uczuciami i S&P500 zanotował na zamknięciu niewielką stratę (0,18%). Nie był to raczej impulsu, który mógłby zakończyć korektę i przywrócić amerykańskie indeksy na ścieżkę wzrostu. Dużo mocniejszą reakcję można było zaobserwować w notowaniach amerykańskiego dolara, który po wyraźnie osłabł. Teraz uwaga inwestorów powinna ponownie skierować się ku polityce handlowej i ryzyko eskalacji działań protekcjonistycznych ze strony Donalda Trumpa.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here