Naga MarketsUS-POLITICS-ECONOMY-OBAMALeniwy okres z początku roku dobiegł końca, a rynki finansowe zdążyły się już zbudzić ze świątecznego letargu. Od razu też możemy liczyć na atrakcje w kalendarzu i dobrą zmienność podsycaną nowymi problemami w Grecji. Jak pokazuje indeks VIX, który powrócił ostatnio powyżej poziomu 20.00 osiągając wczoraj poziom 21.12, inwestorów wyraźnie martwi sytuacja w strefie euro i zamykają swoje długie pozycje na ryzykownych aktywach budowane w II połowie 2014 roku – widać to szczególnie na parach z jenem. Amerykańskie parkiety notowały wczoraj spadki, natomiast dzisiejszy dzień zaczął się w Europie na zielono.

Do południa inwestorzy czekają dziś na dane inflacyjne koszyka CPI w strefie euro. Poniedziałkowe odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech ledwie utrzymały się powyżej zera (0.0% – 0.3% w ujęciu rocznym w większości landów), a bardzo niskie ceny ropy i spadające ceny paliwa mogą odbić się dalszym spadkiem inflacji w grudniu w EMU. Obok odczytu inflacyjnego, czeka nas także wskaźnik stopy bezrobocia w Europie – również o godzinie 11:00. Bezrobocie utrzymuje się stabilnie w okolicy 11.5% od paru miesięcy i tym razem spodziewany jest podobny wynik. Tymczasem we Włoszech bezrobocie wciąż rośnie osiągając poziom 13.4% wobec 13.3% miesiąc wcześniej, po rewizji w górę z 13.2%.

Popołudniowe dane z USA obejmują przede wszystkim szacunki dotyczące zmiany ilości etatów w gospodarce USA w wydaniu prywatnej agencji ADP. Dane te poprzedzają publikację raportu o sytuacji w zatrudnieniu w wydaniu Biura Statystyk Pracy wraz z głównym odczytem Non Farm Payrolls – w ten piątek. NFP jest jednym z najpilniej obserwowanych wskaźników dotyczących dolara i amerykańskiej gospodarki.

Wieczorem natomiast Fed opublikuje protokoły z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które mogą dostarczyć ciekawych informacji co do poglądów członków komitetu na podwyżkę stóp procentowych, spadek cen ropy i obniżoną inflację.

“Po grudniowym posiedzeniu FOMC Janet Yellen powiedziała, że komitet nie potrzebuje wzrostu inflacji by rozpocząć podnoszenie stóp procentowych. Potrzebne jest natomiast uzasadnione przekonanie, że stopy procentowe zaczną rosnąć po jakimś czasie.” – zauważają analitycy RBS. – “Jest to stosunkowo jastrzębie podejście i wszelkie szczegóły wyjaśniające lub rozwijające to stwierdzenie w protokołach będą mile widziane.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here