Naga MarketsPoranny komentarz makroWczoraj odbyło się posiedzenie FOMC, na które rynki czekały, lecz nie przyniosło ono szczególnego zaskoczenia. Pojawiły się natomiast komentarze analityków wielkich banków, że oświadczenie jest nieznacznie bycze, gdyż komitet wyraził się nieco cieplej o gospodarce – a przynajmniej tak się wydaje. Analitycy zaznaczają, że oczekiwania rynków mogły być bardziej gołębie niż rzeczywiste oświadczenie i prognozy mówiące o podwyżce stóp w II połowie roku zostały w większości podtrzymane – padają terminy czerwcowy, wrześniowy i październikowy. Dolar zaczął zyskiwać, choć nie są to spektakularne wzrosty, jak to zwykle po FOMC bywało.

Ostatnimi czasy prezes Banku Japonii, pan Haruhiko Kuroda, często wypowiada się publicznie mówiąc o tym, że QQE działa, inflacja wróci w tym roku do celu, ale jeszcze zbyt wcześnie by mówić o wyjściu z QE. To skutecznie podgrzewa atmosferę wokół jena, który trzyma ostatnio dolara w szachu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wątek Grecki w strefie euro jest nieco wyciszony, a tymczasem trwa odbijanie piłeczki między Troiką i Atenami. Pojawiły się już pierwsze propozycje przycięcia długu, przy czym Grecja straszy UE pistoletem – niestety lufa ta wydaje się być faktycznie zwrócona w stronę Grecji na zasadzie: “popełnię gospodarcze samobójstwo jeśli nie dacie mi tego, czego chcę, a wtedy euro zatonie razem ze mną”. Euro jednak zdaje się już nie reagować jakoś specjalnie na tę sytuację.

Dziś poranne dane ze strefy euro wykazały wzrost podaży pieniądza (agregat M3) o 3.6% w ujęciu rocznym, czyli więcej niż się spodziewano. Europejski Bank Centralny zaczął pompować kasę na rynek i zwiększać bazę monetarną. Teoria mówi, że taka sytuacja powinna doprowadzić do wzrostu inflacji oraz osłabienia waluty. A więc wygląda na to, że czekamy na dalsze osłabienie euro.

O godzinie 11:00 czekają nas wskaźniki nastrojów gospodarczych oraz biznesowych ze strefy euro, które jeśli wzrosną będą dobrym znakiem – głównie jak chodzi o europejskie indeksy, gdyż waluta znajduje się pod presją ze strony polityki monetarnej. Z kolei o 14:00 odczyt CPI z Niemiec.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here