Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kanał wzrostowy trzyma indeks WIG20 w ryzach – indeks WIG20

Indeks WIG20 w dalszym ciągu zachowuje aptekarską dokładność w odniesieniu do ram obowiązującego od trzech miesięcy kanału wzrostowego. Krótkoterminowa zwyżka barometru dużych spółek ponownie została zatrzymana w okolicach górnego ograniczenia tej formacji cenowej (2.400 pkt.).

Te artykuły również Cię zainteresują
Pretekstem do lokalnej realizacji zysków okazało się wczoraj pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, w tym przede wszystkim na niemieckim rynku akcji, oraz nowy prezydencki projekt ws. wsparcia dla kredytobiorców walutowych. Ten drugi czynnik szczególnie odczuły akcje banków posiadających kredyty głównie w CHF (mBank, PKOBP i Millennium, który należy do indeksu mWIG40). Inwestorzy już teraz próbują oszacować ryzyko związane z wejściem w życie nowego Funduszu Restrukturyzacyjnego, który obciążyłby banki kwotą 3,2 mld zł rocznie.

Trudne położenie indeksu małych spółek – indeks sWIG80

Nie ma końca czarna seria indeksu najmniejszych spółek warszawskiego parkietu. W wyniku wczorajszego spadku o 0,55 proc. indeks sWIG80 znalazł się na nowym średnioterminowym minimum cenowym. Oddaliła się zatem wizja powrotu ponad najbliższe techniczne wsparcie znajdujące się na poziomie 15,9 tys. pkt.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Potwierdzony został natomiast wysłany 10 lipca br. sygnał przełamania linii trendu wzrostowego. Tym samym umocnił się opisywany przez nas scenariusz obsuwania indeksu sWIG80 w rejon kolejnego ważnego wsparcia znajdującego się na poziomie 15,3 tys. pkt. Wczoraj szczególnie zawiodły akcje Selvity (spadek o ponad 8 proc. po zapowiedzi emisji akcji) i LiveChat po publikacji słabszego wzrostu bazy klientów.

Apple podbiło notowania indeksów – indeks S&P

Sezon publikacji wyników finansowych spółek sprzyja notowaniom głównych indeksów. Bardzo dobry raport Apple za II kw. br. przełożył się na nowe maksimum cenowe indeksu Dow Jones Industrial (22.016 pkt.). Notowania indeksu S&P500 nieznacznie podniosły się do 2.477 pkt. Cząstkowe dane makro z rynku pracy wypadły gorzej od oczekiwań. Raport ADP wykazał przyrost miejsc pracy w lipcu o 178 tys., w porównaniu do prognozy na poziomie 185 tys. (w czerwcu było 191 tys.).

Informacje ze spółek

Vistula – wzrost sprzedaży w obu segmentach przy wyższych marżach

Vistula miała w lipcu 2017 roku około 52,5 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rdr o około 11 proc. – podała grupa w komunikacie. W okresie styczeń – lipiec przychody wyniosły około 360,6 mln zł, co oznacza wzrost rdr o około 12,3 proc.

Komentarz: Zarządowi spółki udało się doprowadzić do równego wzrostu przychodów zarówno w segmencie odzieżowym, jaki i w segmencie jubilerskim. Segment odzieżowy odnotował w lipcu wzrost przychodów o 13 proc. r/r, natomiast jubilerski o ok. 13,7 proc. r/r. Ważny jest również wzrost marży na sprzedaży, która wzrosła w lipcu o 1,6 p.p. do 50,3 proc.

LiveChat – efekt sezonowy spowodował niższe tempo przyrostu bazy klientów

Według danych pochodzących z systemów sprzedaży na 1 sierpnia 2017 r. liczba klientów korzystających z płatnej wersji produktu LiveChat wyniosła 21019. W ujęciu miesiąc do miesiąca liczba klientów wzrosła o 254 netto (uwzględniając odejścia). Dla porównania na początku poprzedniego miesiąca (1 lipca 2017 r.) liczba klientów Spółki wynosiła 20765. Przed rokiem (1 sierpnia 2016 r.) liczba klientów wynosiła 16204.

Komentarz: Głównym czynnikiem ryzyka dla akcji LiveChat jest fakt, iż biznes spółki oparty jest na jednym produkcie. Tym samym inwestorzy bardzo nerwowo reagują na jakiekolwiek odstępstwa od utartych tendencji. Te były dotychczas jednoznacznie pozytywne. Baza klientów w ujęciu miesięcznym w ostatnich miesiącach przyrastała o ok. 500 netto. Jak zapewnia prezes niższy przyrost bazy w lipcu to efekt sezonowy i przede wszystkim słabsze tempo przyłączeń, a nie zwiększony poziom rezygnacji.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here