Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Poziom 2400 pkt. przeszedł do historii – WIG20

Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się silnymi wzrostami. Zgodnie z oczekiwaniami, najlepiej na rynku zaprezentowały się największe spółki warszawskiego parkietu. Indeks WIG20 wzrósł 2,73% do 2456 pkt. przy stosunkowo wysokim obrocie sięgającym 994 mln zł. Kolejny dzień z rzędu liderami wzrostów były spółki paliwowe (Lotos +5,72%, PKN Orlen +4,83%). Warto zwrócić uwagę, że do spółek wzrostowych, obok energetyki (Tauron +3,57%, Energa +2,01%),  dołączyły banki (BZ WBK +4,82%, mBank +2,99% itd.). Jest to ważna zmiana, która może zaowocować trwałym trendem w segmencie blue chipów. Ze względu na to, że za parę godzin rozpoczyna się weekend, piątkowa sesja zapowiada się spokojnie. Jednak w przyszłym tygodniu spodziewam się kontynuacji hossy na GPW, co w praktyce oznaczać może nawet wyjście kursu WIG20 powyżej maksimów z 2014 i 2015 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kiedy „misie” dołączą do peletonu?

W segmencie mid caps obserwujemy umiarkowany optymizm. Indeks mWIG40 wzrósł 0,33% do 4879 pkt. przy podwyższonym obrocie na poziomie 140 mln zł. Wydaje się, że do hossy na GPW powinny dołączyć się także średnie i małe spółki. Moim zdaniem jest to kwestia czasu, kiedy poprawi się sentyment do „misiów”. Pretekstem są nowe rekordy na WIG20, co w najbliższym czasie powinno wzbudzić większe zainteresowanie inwestorów funduszami akcyjnymi. Poprawę sentymentu już widać w najnowszej ankiecie INI, który wskazał wzrost optymistów zakładających rozwinięcie trendu wzrostowego na GPW.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Z technicznego punktu widzenia mWIG40 ma potencjał do ustanowienia nowych tegorocznych maksimów.

Na sWIG80 szykuje się zmiana trendu na wzrostowy

W czwartek obserwowaliśmy istotny skok notowań indeksu sWIG80, dotychczas największego marudera na GPW. Indeks „maluchów” wzrósł 0,82% do 15 456 pkt. przy obrocie 53 mln zł. Tak jak wskazywaliśmy w poprzednich komentarzach giełdowych, odreagowanie nie jest przypadkowe, bowiem do odbicia sprowokowała blisko biegnąca długoterminowa linia trendu wzrostowego, która dobrze korespondowała z silnym wsparciem na 15 150 pkt.(niedawna linia szyi formacji RGR). Poza tym uwagę zwraca istotny wzrost wolumenu obrotów, który sugeruje trwałą zmianą trendu na wzrostowy. Tym samym, pozostaję optymistą, jeśli chodzi o kontynuację wzrostu w segmencie small caps.

Informacje ze spółek

Dom Development – Roczna prognoza niezagrożona

Dom Development chce przekazać w 2017 r. ok. 2.900 lokali, a potencjał przekazań na 2018 r. wynosi ok. 3.500 lokali – poinformował Janusz Zalewski, wiceprezes grupy. Zarząd ocenia, że – z uwagi na dużą konkurencję na rynku gruntów – ceny mieszkań mogą wzrosnąć.

Wszystko wskazuje na to, że 2017 rok będzie rekordowy dla branży. Mieszkania nadal sprzedają się bardzo dobrze za co odpowiada bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i związany z tym wzrost dochodów oraz oszczędności gospodarstw domowych, środowisko niskich stóp procentowych, które zwiększa popyt na kredyty oraz zachęca do lokowania oszczędności w formie nieruchomości.  Zagrożeniem dla rozwoju sektora jest jednak kończący się program wsparcia sprzedaży mieszkań MdM, realizacja programu Mieszkanie+, ograniczenie ostępu do kredytu przez banki poprzez zwiększenie wkładu własnego, rosnące ceny materiałów budowlanych oraz rosnące koszty wynagrodzenia pracowników. Przy tak wielu czynnikach ryzyka, marże deweloperów mogą spaść.

Apator – Nowy kontrakt na dostawę liczników

Apator podpisał z Tauron Dystrybucja umowę na dostawę liczników energii elektrycznej. Łączna wartość umowy z prawem opcji wynosi 23,5 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu, Apator coraz aktywniej uczestniczy w przetargach na dostawę liczników dla sektora energetycznego. W tym roku spółka pozyskała kilkanaście dużych zleceń wartych po kilkadziesiąt milionów. Wydaje się, że prognoza spółki zakładająca poprawę przychodów oraz zysków w 2017 roku jest niezagrożona. Ponadto warto zwrócić uwagę, że spółka zależna Rector nie będzie już obciążać roczny wynik finansowy, zatem jest szansa na pozytywne zaskoczenie w najbliższych raportach finansowych.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here