Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Indeks największych spółek w dalszym ciągu pozostaje w okolicach psychologicznego poziomu 2.300 pkt. W ostatnim czasie zarówno popytowi, jak i sprzedającym nie udaje się zainicjować dłuższej tendencji. W szerszej ramie czasowej, na indeksie WIG20 obowiązuje korekta spadkowa zapoczątkowana 10 maja br.

Środowe notowania miały dwie odsłony. W pierwszej pozytywnej dla posiadaczy akcji, indeks WIG20 kontynuował odbicie w górę zainicjowane dnia poprzedniego. Od południa na rynku pojawiła się bardziej agresywna podaż. Obroty wzrosły do ponad 1,1 mld zł. Ze względu na fakt, iż poziom otwarcia dokładnie pokrył się z kursem na zamknięcie, a w trakcie dnia notowania były wyższe, na wykresie świecowym dziennym pojawił się korpus doji z doklejonym od góry wysokim cieniem.

Blisko rozstrzygnięcia na indeksie sWIG80 – indeks sWIG80

Dziesięć ostatnich sesji na rynku małych spółek stanowi konsolidację po odreagowaniu zainicjowanym w połowie maja br. Jak na razie krótkoterminowe odbicie indeksu sWIG80 nie znajduje kontynuacji. Popyt jest aktywny, o czym świadczą dolne cienie w każdej z dziesięciu ostatnich dziennych świec.

Ważne poziomy techniczne to 16,1 tys. pkt. od dołu i 16,3 tys. pkt. od góry. Jeżeli, założymy również, iż obowiązującą od kwietnia br. korektę spadkową ogranicza formacja kanału nachylonego w dół, bardziej prawdopodobne jest zajście indeksu na niższe poziomy. Linia trendu, która rozdziela alternatywne scenariusze przebiega tuż poniżej poziomu 16,3 tys. pkt. i będzie respektowana przez inwestorów w najbliższym czasie.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Symboliczne zwyżki na Wall Street – indeks S&P

Początek środowych notowań to niewielka aktywność strony podażowej na amerykańskim rynku akcji. Inwestorzy obawiali się, że oświadczenie Jamesa Comey’a, szefa FBI odwołanego przez Donalda Trumpa, pogrążą obecnego prezydenta. Tak się na szczęście nie stało. Szef FBI nie dostarczył nowych informacji, co giełdy przyjęły lekkimi wzrostami (S&P500 + 0,16 proc.). Dzisiaj uwaga rynku skupi się na posiedzeniu EBC i wyborach w Wielkiej Brytanii.

Informacje ze spółek

Sanok – na horyzoncie rekordowa dywidenda

Aviva OFE zgłosił projekt uchwały na ZWZ Sanok Rubber Company, w którym proponuje, by spółka wypłaciła w formie dywidendy 119,9 mln zł, czyli 4,46 zł na akcję, z zysku za 2016 r. – podał Sanok w komunikacie.

Komentarz: Spółka przedstawiła bardzo dobre wyniki finansowe za I kw. 2017 r. Wyższe ceny surowców, które obniżyły rezultaty za IV kw. ub. r., nie miały negatywnego wpływu na osiągnięcia za pierwsze trzy miesiące tego roku. Zapowiada się rekordowa wypłata dywidendy przez spółkę. Zgodnie z rekomendacją zarządu, do akcjonariuszy ma trafić niemal 100 mln zł, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Jeżeli przejdzie natomiast propozycja OFE Aviva, dywidenda wynosić będzie 4,46 zł na akcję, co oznaczałoby stopę dywidendy na poziomie blisko 6,5 proc. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom w formie dywidendy 1,00 zł na akcję.

Wawel – wyjście z inwestycji uwolni gotówkę

Wawel złożył zlecenie sprzedaży 107.876 akcji spółki Josef Manner & Comp. AG z siedzibą w Wiedniu, stanowiących 5,71 proc. jej kapitału zakładowego – podała spółka w komunikacie. Łączna cena sprzedaży wyniosła prawie 6,7 mln euro.

Komentarz: Po sprzedaży wyżej wymienionego pakietu, Wawel nie będzie posiadał akcji austriackiej spółki. Zarząd Wawela prawdopodobnie uznał, iż przy dotychczasowym poziomie zaangażowania w tej spółce, efekty synergii są niewystarczające, a uwolnione środki mogą być zainwestowane w inny sposób. Spółka Josef Manner & Comp. zajmuje się produkcją szerokiej gamy produktów cukierniczych, takich jak wafle, wyroby czekoladowe i cukierki.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here