Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Czy wiesz że…
Windows dressing (ang. dosł. „dekoracja witryny sklepowej”, przen. „mydlenie oczu”) – określenie oznaczające dwa zjawiska związane z podwyższaniem wartości aktywów. Sztuczne podciągnięcie wartości kursów papierów wartościowych, np. akcji, na koniec okresów rozliczeniowych (zazwyczaj na koniec kwartału lub roku kalendarzowego) w celu poprawy efektywności zarządzania notowanymi na giełdzie aktywami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks WIG20

Warszawska giełda zdyskontowała ryzyko słabszych nastrojów inwestycyjnych w otoczeniu zewnętrznym. Krajowe indeksy zaliczyły cofnięcie. Kalendarz i przypadające w tym tygodniu zakończenie kwartału powinny jednak sprzyjać posiadaczom akcji. Na windows dressing szczególnie liczą akcjonariusze małych i średnich spółek.

Wczorajszy spadek indeksu WIG20 nie zmienił jego obrazu technicznego. Odnotowany obrót na poziomie 577 mln zł na blue chips wskazuje, że presja sprzedających była ograniczona. Pomocna w ocenie AT może być wzrostowa linia poprowadzona od lokalnego dołka z 6 czerwca br. Definiuje ona krótkoterminowy ruch wzrostowy indeksu WIG20. Obecnie linia ta przebiega na poziomie 2.300 pkt. i rozdziela dwa alternatywne scenariusze. Spadek WIG20 poniżej będzie oznaczał zakończenie wzrostów, natomiast wybicie w górę ponad 2.350 pkt. otworzy drogę do marszu na tegoroczne maksima.

mWIG40 nadal w trendzie wzrostowym – indeks mWIG40

Po serii 7-miu wzrostowych sesji, indeks średnich spółek poddał się spadkowej korekcie. Do zawahania doszło w rejonie technicznego oporu wyznaczonego przez szczyty z lutego i maja br. (4.950 pkt.). Nadal aktualna jest jednak długoterminowa linia trendu wzrostowego.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Przebiega ona aktualnie na poziomie 4.850 pkt. i chroni rynek przed dalszym cofnięciem. Bazowym scenariuszem jest ponowny atak indeksu mWIG40 na wspomniane maksima cenowe. Siłę rynku i perspektywy do kreowania nowej fali wzrostowej poznamy w momencie wybicia w górę. Scenariuszowi temu sprzyja zakończenie miesiąca i kwartału.

Poprawa nastrojów na Wall Street – indeks S&P

Indeks S&P500 odbił wczoraj w górę i odrobił całość strat z dnia poprzedniego. Notowania wróciły do obszaru konsolidacji obserwowanej od początku czerwca br. (przedział 2.415-2.450 pkt.). Dobrą sesję zaliczył sektor bankowy, który pozytywnie przeszedł stress testy. Pozwoliło to Rezerwie Federalnej zatwierdzić plany wszystkich banków w zakresie przeznaczenia kapitałów. Aktywna ostatnio Janet Yellen powiedziała, że wyceny aktywów na rynku są „nieco wysokie”, co sugeruje, że FED powinien konsekwentnie zacieśniać politykę pieniężną.

Informacje ze spółek

Echo Investment – możliwa wyższa dywidenda

Lisala, akcjonariusz mający prawie 66-proc. udział w akcjonariacie Echo Investment, zgłosił zmianę do projektu uchwały na WZ o przeznaczeniu zysku, która zakłada łączną wypłatę dywidendy na poziomie 557,1 mln zł – wynika z projektu uchwały. Wobec tego, że spółka wypłaciła już w ramach zaliczki 350,8 mln zł, do wypłaty pozostałaby kwota 206,3 mln zł.

Komentarz: Nadal waży się ostateczna kwota dywidendy Echo Investments. Pierwszą decyzją zarządu spółki w listopadzie 2016 r. było przeznaczenie 350,8 mln zł na wypłatę zaliczki za rok 2016 (0,85 zł na akcję). Z kolei w kwietniu br. zarząd Echo podał, ze zamierza rekomendować wypłatę dywidendy za 2016 r. w kwocie równiej dywidendzie zaliczkowej. Lisala, chce natomiast, aby dodatkowo wypłacona została kwota 206,3 mln zł z kapitału zapasowego, co dawałoby dodatkowo 0,5 zł na akcję. Warto wspomnieć, że z zysku za 2015 r. spółka wypłaciła aż 2,175 mld zł, czyli 5,27 na jedną akcję.

Grupa Azoty – akcje sprzedane z wyraźnym dyskontem

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sprzedał w ramach procesu budowy przyspieszonej księgi popytu 2,85 mln akcji Grupy Azoty, z dyskontem wobec kursu z wtorkowego zamknięcia – podał EBOiR w komunikacie prasowym.

Komentarz: Azoty to największa spółka chemiczna w Polsce. Przed transakcją EBOiR posiadał 5,7 mln akcji, co dawało udział 5,75 proc. w akcjonariacie spółki. Akcje zostały nabyte w 2013 r. od Skarbu Państwa. Bank jest piątym głównym akcjonariuszem Azotów, obok Skarbu Państwa, Grupy Acron i jednego TFI i jednego OFE. Transakcja sprzedaży oznacza, że posiadany pakiet przez EBOiR został zredukowany o połowę. Podobną transakcję w połowie stycznia EBOiR przeprowadził na akcjach Cyfrowego Polsatu również sprzedając połowę posiadanego pakietu. Wówczas zadeklarowany został 90-cio dniowy lock-up na pozostałe papiery. Jak na razie EBOiR nie ustosunkował się do pozostałych w portfelu akcji Grupy Azoty.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here