Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Inwestorzy posiadający w portfelach akcje z indeksu WIG20 w dobrych nastrojach kończyli ubiegły tydzień. Barometr dużych spółek zyskał na wartości 0,37 proc., a na wyższą aktywność wynoszącą 1.273 mln zł z pewnością duży wpływ miał fakt wygasania czerwcowych instrumentów pochodnych i tzw. „Dzień Trzech Wiedźm”. Cała piątkowa sesja układała się po myśli strony popytowej. Już w pierwszych minutach sesji indeks WIG20 wrócił ponad poziom 2.300 pkt. i przeszedł w fazę konsolidacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Relatywnie silniej w dalszym ciągu prezentowały się akcje spółek energetycznych, które nadrabiają straty z ostatnich dwóch lat. Jako, że bierny pozostaje sektor bankowy, indeks WIG20 nie był w stanie oddalić się od poziomu 2.300 pkt w górę na większą odległość. W szerszej perspektywie w dalszym ciągu na barometrze dużych spółek obowiązuje rozpoczęta w połowie maja br. spadkowa korekta.  Najbliższy opór to poziom 2.350 pkt.

Ważny początek tygodnia dla małych spółek – indeks sWIG80

Na wykresie indeksu sWIG80 na przełomie miesięcy maj-czerwiec br. wyrysowana została konsolidacja w przedziale 16,1-16,3 tys. pkt. W ubiegły poniedziałek na notowaniach barometru małych spółek pojawił się wstępny sygnał opuszczenia dołem tego obszaru konsolidacji. Jak na razie jednak nie doszło do kontynuacji spadku.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Popyt uaktywnił się w strefie 15,8-16,0 tys. pkt. Najbliższe dni będą decydujące. Optymistyczny scenariusz zakłada poprawę nastrojów wśród małych spółek, czego pierwszą oznaką byłby powrót notowań sWIG80 powyżej poziomu 16,1 tys. pkt. Wówczas pojawi się szansa na wzrost do górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji (16,3 tys. pkt.).

Wall Street stanęła w miejscu – indeks S&P

Indeks S&P500 ma za sobą dwa tygodnie tendencji bocznej. Po silnych wzrostach w drugiej połowie maja br., notowania S&P500 przeszły w konsolidację. Handlu nie potrafiło nawet rozruszać posiedzenie Zarządu Rezerwy Federalnej i decyzja o podwyżce stóp procentowych. Na pierwszy plan wysunęły się natomiast dane makro. Ostatnie publikacje statystyk nie wypadły jednak korzystnie. W piątek słabe dane napłynęły z rynku nieruchomości.

Informacje ze spółek

Ciech – decyzja w sprawie dywidendy podczas WZA 22 czerwca

TFI PZU proponuje, by Ciech przeznaczył na dywidendę 152,3 mln zł, co da 2,89 zł dywidendy na akcję – poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Pod koniec maja br. rada nadzorcza spółki po zapoznaniu się i ocenie wniosku zarządu firmy, w sprawie przeznaczenia zysku netto za 2016 r., podjęła uchwałę o rekomendowaniu walnemu spółki przeznaczenia w całości zysku netto spółki na kapitał zapasowy. Powodem tej decyzji są ambitne plany inwestycyjne. Ciech inwestuje 150 mln zł w Inowrocławiu i Janikowie w swoich zakładach sodowych. Trwają tam prace nad budową przyjaznej środowisku i opartej na najnowocześniejszych technologiach instalacji odsiarczania i odazotowania spalin.  TFI PZU proponuje w zgłoszonej przez siebie uchwale, aby dniem dywidendy był 6 lipca, a do wypłaty doszło 27 lipca br. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 2,85 zł na walor, przeznaczając na ten cel 150,2 mln zł. Głównym akcjonariuszem Ciechu jest kontrolowany przez rodzinę Kulczyków KI Chemistry, który posiada pakiet kontrolny (udział 51,14 proc.) i to on będzie miał decydujące zdanie w sprawie podziału zysku. TFI PZU jest w posiadaniu 12,2 proc. akcji chemicznej spółki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here