Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Pierwszy tydzień lipca upłynął na warszawskiej giełdzie w lekko korekcyjnej atmosferze. Główne indeksy naszego rynku straciły na wartości w ujęciu 5 ostatnich dni. Niższe wyceny akcji to przede wszystkim efekt słabszej postawy strony popytowej i niskich obrotów.

Na tle całego rynku najlepiej w ostatnich dniach radził sobie indeks WIG20. Barometr dużych spółek w dalszym ciągu pozostaje w rejonie poziomu 2.300 pkt. Pod koniec tygodnia wprawdzie wzrosła zmienność, co obrazują wysokie cienie świec z góry, jak i z dołu, jednak do rozstrzygnięcia nie doszło. Niskie obroty ograniczały wiarygodność krótkoterminowych sygnałów ze strony analizy technicznej. Dotychczasowy zakres zmienności został utrzymany. Jak na razie rynek wybrał wariant neutralny wprowadzając notowania  indeksu WIG20 w konsolidację. Najbliższe wsparcie to 2.280 pkt. Z kolei od góry wstępna linia korekty spadkowej przebiega w rejonie 2.330 pkt.

Odwrót od technicznego oporu – indeks mWIG40

W piątek najsłabiej zaprezentował się indeks średnich spółek. Notowania mWIG40 obniżyły się o ponad 0,5 proc. kończąc cały tydzień stratą wynoszącą 1,77 proc. Na wykresie dziennym wygenerowany został istotny negatywny sygnał przełamania długoterminowej linii trendu wzrostowego, która przebiegała na poziomie 4.880 pkt. Teraz ten poziom pełni rolę lokalnego oporu.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

W najbliższym czasie można spodziewać się jednak prób obrony i wyhamowania spadków w okolicach poziomu 4.800 pkt. W tym miejscu przebiega bowiem linia łącząca dołki z połowy kwietnia i połowy maja br. Czynnikiem, który powoduje odpływ kapitału z rynku wtórnego są z pewnością w pewnym stopniu trwające oferty publiczne na rynku pierwotnym.

Dane z rynku pracy jednak zaskoczyły pozytywnie – indeks S&P

Po słabych danych ADP z czwartku, mało kto spodziewał się, że optymistyczne prognozy wobec piątkowych statystyk zostaną wypełnione. Tak się jednak stało. W czerwcu w USA przybyło 222 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych (spodziewano się 179 tys.). Dodatkowo w górę skorygowano dane za maj. Jedynym mankamentem piątkowych publikacji była stopa bezrobocia, która nieoczekiwanie wzrosła do 4,4 proc. z 4,3 proc. miesiąc wcześniej.

Informacje ze spółek

Mostostal Warszawa – nowe kontrakty wypełniają portfel zamówień

Oferta o wartości 76,8 mln zł brutto konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Warszawa, została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S-1 Pyrzowice-Podwarpie – poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Mostostal Warszawa w ramach prowadzonej działalności budowlanej realizuje inwestycje we wszystkich podstawowych sektorach branży budowlanej. Zakres prac obejmuje generalne wykonawstwo, jak również projekty tzw. „pod klucz”. Spółka z powodzeniem startuje i wygrywa przetargi drogowe, tak jak wskazany wyżej na budowę odcinka drogi ekspresowej S-1. Oprócz tego kontraktu, spółka poinformowała w weekend, że pozyskała kontrakt na generalne wykonawstwo nowej siedziby Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wartość tego kontraktu to 16,86 mln zł brutto. Budynek ma być gotowy do użytkowania we wrześniu 2018 r.

PGNiG – dywersyfikacja dostaw gazu będzie korzystna dla spółki

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę – powiedział w piątek PAP wiceprezes koncernu ds. handlowych Maciej Woźniak.

Komentarz: Głównym celem zarządu spółki jest uniezależnienie się od pojedynczego dostawcy gazu, co mają zapewnić średnioterminowe kontrakty z różnymi partnerami handlowymi. Spółka zdaje sobie sprawę, że oferowana obecnie cena gazu przez Gazprom w Polsce jest wyższa od dostępnych na rynku ofert. Zarząd wskazuje, że gaz LNG z USA, czy Kataru, w przyszłości gaz norweski z Baltic Pipe, może posłużyć zdywersyfikowaniu dostaw.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here