Naga MarketsWczorajsze wzrosty na amerykańskich indeksach były mocno zastanawiające. Owszem widoczna była ogólna poprawa nastrojów, która początkowo zaczęła udzielać się inwestorom na Starym Kontynencie, ale wyraźne wzrosty ciężko było uzasadnić. Dzisiaj mamy sporą redukcję tych ruchów, nawet przy stosunkowo dobrych oczekiwaniach amerykańskich przedsiębiorców. Spora zmienność może czekać inwestorów na koniec tygodnia ze względu na ważne rynkowe wydarzenie – sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole. 


Wczorajsza sesja należała do bardzo pozytywnych na rynkach finansowych. Widać było zwiększony apetyt na ryzyko, czego wynikiem były wzrosty na giełdach całego świata. Ciężko było znaleźć konkretny czynnik wsparcia dla wzrostów, natomiast późniejsza sesja w USA mogła być napędzana wieściami politycznymi. Tym razem nie mieliśmy do czynienia z informacją dotyczącą Trumpa, choć ten ponownie przemawiał o potrzebie budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Tym razem dobre wieści spłynęły ze strony Spikera Izby Reprezentantów, Paula Ryana. Wskazał on, że kluczowa dla gospodarki oraz rynku finansowego reforma podatkowa ma zdecydowanie większe szanse powodzenia niż reforma dotycząca systemu opieki zdrowotnej. W przypadku reformy podatkowej wśród Republikanów będzie zdecydowanie łatwiej o konsensus. Można przypomnieć, że ostatnie próby usunięcia popularnego “Obamacare” oraz zastąpienie go nowym programem kończyło się fiaskiem, również ze względu na wyłamanie w Partii Republikańskiej.

Dzisiaj mamy do czynienia ze spadkami na praktycznie wszystkich światowych rynkach. Trudno doszukiwać się ponownie wyraźnego powodu, choć można mówić o lekkim rozczarowaniu danymi dotyczącymi oczekiwań przedsiębiorców, co do dalszych perspektyw gospodarczych – zarówno w Europie, jak i w USA. Niemniej rynki finansowe, a w szczególności Wall Street będzie czekać na piątkowe wystąpienie Janet Yellen na sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole. Fed oraz Janet Yellen byli ostatnio gołębi, chociaż na samym sympozjum szefowa Fed może zakomunikować rychłe rozpoczęcie procesu redukcji bilansów. Potencjalnie może to doprowadzić do cofnięcia się na głównych indeksach. Począwszy od ostatniego kryzysu finansowego, program skupów QE doprowadził do wyraźnego odbicia na Wall Street i wszystkie informacje związane z tym procederem wyraźnie wpływały na notowania indeksów.

Przed godziną 17:00 niemiecki DAX tracił 0,49%, francuski CAC 40 zniżkował o 0,42%, natomiast brytyjski FTSE 100 był niżej o 0,09%. Z kolei na Wall Street, S&P 500 tracił 0,31%, DJIA był niżej o 0,27%, natomiast Nasdaq zniżkował o 0,37%.

Na GPW dzisiaj nieco gorsza sesja, chociaż całkiem mocno zachowującym się sektorem paliwowym oraz wzrostom spółki JSW. WIG20 w dalszym ciągu posiada wyraźny opór techniczny na poziomie 2400 punktów. Dzisiaj przed zamknięciem WIG20 traci 0,04%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here