Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Indeks dużych spółek pozostaje w rejonie poziomu 2.500 pkt. Silny wzrost barometru blue chips jak na razie nie znajduje kontynuacji, jednak średnioterminowa sytuacja pozostaje pozytywna. Wskazówką dla dalszej koniunktury może okazać się reakcja Wall Street na wynik dzisiejszego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przebieg wtorkowych notowań na WIG20 był bliźniaczo podobny do zmian, które obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Próby podniesienia notowań na wyższe poziomy w stronę poziomu 2.550 pkt. Kończyły się szybką odpowiedzią podaży i powrotem indeksu WIG20 w rejon poziomu 2.500 pkt. Widząc bezsilność wobec tych działań, popyt próbował skierować swoją uwagę na tzw. szeroki rynek. Stąd też lepsze zachowanie indeksów mWIG40 i sWIG80. Scenariusz na najbliższe dni dla indeksu WIG20 zakłada możliwe zejście notowań nawet w rejon poziomu 2.450 pkt. Wówczas popyt powinien podjąć ostateczną próbę zakończenia fazy korekty spadkowej.

Dane makro wspierają giełdę – indeks sWIG80

Wczoraj GUS podał odczyty sierpniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Obie figury wypadły lepiej od oczekiwań. Produkcja w ubiegłym miesiącu wzrosła o 8,8 proc. r/r, podczas, gdy spodziewano się wzrostu o 6,1 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna odnotowała aprecjację o 7,6 proc., przy prognozie na poziomie 6,8 proc.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Dane te wsparły szczególnie obszar małych spółek, który jest najbardziej wrażliwy na koniunkturę makro. Indeks sWIG80 obronił strefę 15,0-15,1 tys. pkt. i odbił się od dolnego ograniczenia średnioterminowego kanału spadkowego.

Analiza Indeksu S&P – Dzisiaj finał dwudniowego posiedzenia FEDu

Inwestorzy spodziewają się, że Rezerwa podczas trwającego posiedzenia nie zmieni stóp procentowych. Kontrakty terminowe na stopy procentowe wskazują na ponad 50 proc. prawdopodobieństwo, iż do podwyżki stóp dojdzie w grudniu. Wcześniej jednak, bo od października, FED może ogłosić rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej. Indeks S&P500 w dalszym ciągu utrzymuje się na maksymalnych poziomach. Wczorajsza zwyżka o 0,11 proc. wyniosła notowania S&P500 do poziomu 2.506 pkt.

Informacje ze spółek

Groclin – spółka próbuje przekonać inwestorów do nowej strategii

invest

CADM Automotive z grupy Groclinu kupił 100 proc. udziałów w spółce projektowej ctrlCAD za 2 mln zł. Trwają rozmowy nad kolejnymi akwizycjami w segmencie inżynieryjnym. Ich finalizacja możliwa jest w pierwszym półroczu 2018 r. W perspektywie 2019-2020 roku segment inżynieryjny ma generować 100 mln zł obrotów.

Komentarz: Strategia Groclinu zakłada sprzedaż segmentu poszyć w tym roku i dalsze inwestycje w CADM (komputerowe wspomaganie projektowania). Biuro ctrlCAD specjalizuje się w rozwoju komponentów, modułów oraz systemów dla przemysłu motoryzacyjnego w obszarach projektowych wykończenia wnętrz, systemów nagłaśniających, karoserii oraz zderzaków. Jak podkreśla zarząd przejęcie ctrlCAD wpisuje się w nową strategię rozwoju Grupy, która koncentruje się na wysokomarżowej działalności projektowo-inżynierskiej. Inwestorzy ostrożnie podeszli do opublikowanej informacji. Po początkowym wzroście, kurs spółki na koniec dnia obniżył się o 0,24 proc.

Qumak – dwaj nowi akcjonariusze dostrzegają perspektywy spółki

Value Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, z wydzielonym Subfunduszem 1, ma 9,78 proc. akcji Qumaka – podał Qumak w komunikacie.

Komentarz: Akcje informatycznej spółki Qumak mają za sobą trzy dni wyraźnej aprecjacji. W akcjonariacie spółki oprócz Value FIZ pojawił się również fundusz PKO Parasolowy, który przekroczył próg 5 proc. Qumak ma za sobą słaby okres jeśli chodzi o wyniki finansowe. Większość ostatnich kwartałów spółka kończyła pod kreską. W sierpniu Qumak przeprowadził emisję akcji z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Pozyskane środki miały być częściowo przeznaczone na odbudowę kapitałów własnych. W akcjonariacie pojawiła się również spółka Euvic, która objęła część nowej emisji akcji i wspiera działalność Qumaka.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here