Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Kapryśna pogoda za oknem będzie zachęcała inwestorów do stopniowego powrotu na parkiet po długim weekendzie majowym. Indeksy giełdowe naszej giełdy w dalszym ciągu pretendują do ustanawiania nowych maksimów cenowych. Tradycyjnie zagrożeniem dla majowej koniunktury jest respektowane przez graczy powiedzenie: „Sell in May and go away”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obraz techniczny indeksu WIG20 po wtorkowej sesji nie uległ zmianie. Nadal barometr największych spółek zmaga się z technicznym oporem w rejonie 2.400 pkt. Rynek nabrał wzrostowego rozpędu po I turze wyborów prezydenckich we Francji. Teraz czeka nas ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii. Sondaże wskazują na pozytywny werdykt i zwycięstwo Macrona. Rynki pamiętają jednak casus Trumpa i dość sporą nieprzewidywalność sondaży.

Powiew optymizmu w segmencie small caps – indeks sWIG80

Trzy ostatnie sesje w segmencie małych spółek wypadły optymistycznie. Indeks sWIG80 wrócił na poziom 16,2 tys. pkt. i zaatakował najbliższy techniczny opór znajdujący się na poziomie 16,4 tys. pkt. W górę skierowały się kursy przede wszystkim spółek technologicznych (w tym producentów gier), które wcześniej najmocniej ucierpiały z powodu realizacji zysków. Aby aprecjacja indeksu sWIG80 nabrała cech powrotu do głównego trendu wzrostowego potrzebne jest teraz przełamanie kluczowej strefy oporu znajdującej się w przedziale 16,4-16,6 tys. pkt.

S&P500 pozostaje w ruchu bocznym – indeks S&P

Dwie ostatnie sesje na Wall Street nie zmieniły obrazu technicznego indeksu S&P500. Oporem pozostaje poziom 2.400 pkt. Wczoraj obradował FED. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Główna stopa w dalszym ciągu znajduje się w przedziale 0,75-1,00 proc. FED ocenił, iż spowolnienie PKB w I kw. jest przejściowe. Słabszą koniunkturę obserwowaliśmy na rynku surowcowym. Z powodu wysokiego poziomu zapasów i słabszych danych makro z Chin, kurs miedzi spadł poniżej poziomu 5.600 USD za tonę.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Informacje ze spółek

LPP – czy kwiecień stanowi przełom w negatywnych tendencjach z I kw.?

Skonsolidowane przychody LPP w kwietniu 2017 roku wyniosły ok. 524 mln zł i były wyższe rdr o około 11 proc. – podała grupa w komunikacie. Narastająco w okresie styczeń – kwiecień wartość przychodów wyniosła 1,886 mld zł, co oznacza wzrost rdr o ok. 15 proc.

Komentarz: Akcje odzieżowej spółki negatywnie wyróżniły się podczas wtorkowej sesji. Kurs LPP obniżył się o ponad 5 proc. Inwestorzy dyskontowali zaskakująco słabe wyniki spółki za I kw. Wszystkie główne pozycje zyskowności wypadły słabiej od oczekiwań. Jedynie poziom przychodów był wyższy od rynkowych prognoz. Marża handlowa spółki w I kw. obniżyła się o 0,6 p.p. do 45,6 proc.  Po sesji LPP podało wyniki odnotowane w kwietniu. Szczególnie korzystnie przedstawia się dynamika sprzedaży internetowej, która w kwietniu wzrosła o 76 proc. r/r, a w okresie styczeń-kwiecień o 93 proc. W kwietniu spółka odnotowała również wzrost marży brutto na sprzedaży do 59 proc. w porównaniu do 51 proc. w kwietniu poprzedniego roku. Mniej optymistycznie przedstawiają się dane, jeśli uwzględnimy, iż powierzchnia handlowa spółki w kwietniu była o 7 proc. wyższa w ujęciu r/r.

Colian – słaba końcówka roku producenta słodyczy

Skonsolidowany zysk netto spółki w 2016 r. wyniósł 39,7 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej sięgnął poziomu 41,5 mln zł.

Komentarz: Dane producenta słodyczy za ubiegły rok wypadły zdecydowanie słabiej w porównaniu do 2015 r. Zysk netto w poprzednim okresie wyniósł 66,8 mln zł, a zysk operacyjny 69,0 mln zł. W samym IV kw. zysk netto Coliana można szacować na ok. 5 mln zł wobec 21,6 mln zł w IV kw. 2015 r. Zaprezentowana porcja wyników finansowych nie będzie sprzyjała rozpoczętemu w kwietniu odreagowaniu kursu spółki.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here