Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


WIG20 – Europa rzuci koło ratunkowe?

W czwartek indeks WIG20 spadł 0,47% do 2308 pkt. przy umiarkowanym obrocie 572 mln zł. W trakcie sesji inwestorzy preferowali spółki bezpiecznych sektorów, czyli telekomy (Orange +1,21%, Cyfrowy Polsat +1,02%). Na przeciwległym biegunie znalazły się spółki paliwowe (PKN Orlen -2,28% i Lotos -1,95%) oraz surowcowe (KGHM -1,55% i JSW -0,51%). W piątek uwaga inwestorów powinna koncentrować się na odczytach europejskich indeksów PMI, które zgodnie z prognozami powinny przynieść pozytywne zaskoczenie. Tym samym, nasza GPW powinna korzystać z tytułu lepszego klimatu inwestycyjnego w Europie, dlatego niewykluczone, że koniec tygodnia na giełdzie Warszawie zakończy się miłym akcentem. Z technicznego punktu widzenia nadal pozostajemy po wybiciu z klina spadkowego, co oznaczałoby za kończenie korekty spadkowej i powrót do wzrostów.

mWIG40 – Trend boczny na mur-beton

W segmencie mid caps nadal bez rozstrzygnięcia. Indeks mWIG40 na końcowym dzwonku w czwartek był notowany na takim samym poziomie co w środę. Obroty podliczono na 132 mln zł. Widać wyraźną awersję do ryzyka, co potwierdza najświeższa ankieta badająca nastroje inwestorów. Odsetek „byków” czyli inwestorów spodziewających się w najbliższych 6. miesiącach trendu wzrostowego na GPW zmalał  o 1,5 pkt. proc. do  42%. Z analizy wykresu wynika, że rynek ma duże problemy z przełamaniem najbliższego oporu na wysokości 4950 pkt. Tym samym nadal będzie obowiązywać ruch boczny w przedziale 4650-4950 pkt.

SP500 – WallStreet złapała zadyszkę

Za oceanem czwartkowa sesja zakończyła się kosmetycznymi spadkami. Indeks S&P spadł 0,05% do 2434,50 pkt. Po tak długotrwałych wzrostach pojawia się pokusa realizacji zysków, dlatego na rynku w Stanach coraz bardziej należy liczyć się
z ryzykiem pojawienia się głębszej korekty spadkowej. Okres wakacyjny wydaje się odpowiednim momentem na odpoczynek od giełdy, dlatego nie spodziewam się spektakularnych wzrostów na nowojorskiej giełdzie.

Informacje ze spółek

Torpol – Kolejny kontrakt w rękach Zarządu

Oferta Torpolu w przetargu ogłoszonym przez PKP PLK o wartości 94,9 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza – podała spółka w komunikacie.

Na polskim rynku kolejowym obserwujemy wyraźne ożywienie z czego korzystają spółki zajmujące się modernizacją i budową nowych linii kolejowych. To wynik napływu funduszy z nowej perspektywy unijnej. Do głównych beneficjentów poprawy sytuacji w branży zalicza się Torpol, który w ostatnim czasie pozyskał kilka dużych kontraktów. Pierwsze pozytywne rezultaty w wynikach pojawią się prawdopodobnie dopiero w raporcie za 3-4kw. br. Niemniej inwestorzy już teraz mogą dyskontować poprawiające się perspektywy Torpolu, dlatego jest duża szansa na zakończenie korekty spadkowej na akcjach Torpolu i powrót kursu spółki do tendencji wzrostowej.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

PKO BP – Trzy lata akcjonariusze bez dywidendy

Czwartkowe Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o niewypłacaniu dywidendy i przeznaczeniu zysku osiągniętego w 2016 roku na kapitał zapasowy i rezerwowy.

Taka decyzja byłą spodziewana przez rynek, ponieważ jest ona zgodna z zaleceniami KNF ws. podziału zysku netto. Niemniej na rynku pojawiały się głosy, że PKO BP może pójść w ślady BZ WBK, który znalazł środki na wypłatę dywidendy z zysku za 2014 i 2015 rok. Tak się jednak nie stało, dlatego jedynymi bankami, które udzieliły dywidendę to Pekao, Bank Handlowy oraz BZ WBK.

PGNiG – Czekanie na wyrok KE

PGNiG spodziewa się rozstrzygnięcia postępowania arbitrażowego z Gazpromem na jesieni 2017 roku – podało Ministerstwo Energii.

PGNiG od 5 lat toczy spór z Gazpromem o stawki hurtowe za dostarczenie gazu do Polski. Wniosek w tej sprawie ma rozstrzygnąć Komisja Europejska. Nadużywanie pozycji monopolistycznej przez Gazprom pozwoliło na naliczanie wysokich stawek za gaz. Szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku PGNiG jest małe, ponieważ KE ma trudności z formalnym uznaniem naruszenia reguł konkurencji. Tym samym Gazprom prawdopodobnie uniknie kary finansowej na którą liczył PGNiG.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here