Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Odwrót indeksu WIG20 od poziomu 2.500 pkt., wyraźnie oddalił perspektywę testowania tegorocznych maksimów cenowych. Trzy silne sesje spadkowe z drugiej połowy ubiegłego tygodnia sprawiły, że barometr dużych spółek znalazł się na najniższym poziomie licząc od połowy sierpnia br. Na wykresie dziennym wyrysowana została formacja wierzchołkowa, która grozi zejściem notowań indeksu na niższe poziomy.

Negatywnym bohaterem wtorkowych notowań był KGHM. Pogłębienie spadków na rynku miedzi sprowadziło kurs lubińskiego kombinatu na poziomy najniższe od połowy stycznia br. Przełamane zostało również ważne minimum cenowe z czerwca br. (ok. 105 zł). Akcje KGHM posiadają 6,4 proc. udział w indeksie WIG20. Po drugiej stronie tabeli znalazł się Cyfrowy Polsat (udział w indeksie 2,5 proc.), którego rynek nagrodził za odważną strategię poszukiwania efektów synergii z przejęcia pakietu kontrolnego Netii. Niebezpiecznie przedstawia się wykres indeksu WIG20. Wyrysowana sekwencja opadających kolejnych szczytów i dołków oraz rozbudowana formacja odwrócenia trendu (RGR), grozi zejściem indeksu na niższe poziomy. Zanegowaniem niekorzystnych wskazań byłby jedynie dynamiczny powrót notowań WIG20 powyżej ostatniego dołka (2.420 pkt.) i powyżej 2.450 pkt. Z kolei potencjał wspomnianego niekorzystnego układu cenowego można szacować na okolice poziomu 2.300 pkt.

Analiza indeksu sWIG80 –  Plan minimum wykonany, ale oczekiwania są większe

Długoterminowa linia trendu wzrostowego na indeksie sWIG80 spełniła swoje zadanie. Notowania barometru najmniejszych spółek odbiły wyraźnie w górę pokonując drogę z poziomu 13,7 tys. pkt. do 14,3 tys. pkt. Na konto popytu in plus należy zaliczyć przełamanie najstromszej linii trendu spadkowego znajdującej się na poziomie 14,0 tys. pkt. (to aktualnie silne techniczne wsparcie).

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Obecnie sWIG80 zmaga się z kolejną linią trendu spadkowego pociągniętą ze szczytu z początku września br. (14,3 tys. pkt.). Pozostałe elementy AT wspierają scenariusz kontynuacji odbicia, co sprawia, że wśród małych spółek można obecnie najszybciej znaleźć ciekawe okazje inwestycyjne. Z informacji rynkowych warto wspomnieć o zakończonym wczoraj posiedzeniu RPP. Stopy pozostały na dotychczasowym poziomie. Komunikat po posiedzeniu wskazuje, że RPP chciałaby utrzymać stopy na niezmienionym poziomie do końca 2018 r.

Analiza indeksu S&P – Długo oczekiwany odwrót na Wall Street

Giełda za oceanem w ostatnich dniach wykazuje wysoką zmienność. Ukradkiem na wykresie pojawiły się trzy spadkowe sesje. Również dzisiejszy poranny ujemny poziom futures sugeruje dalsze pogorszenie nastrojów. Ma to prawdopodobnie związek z zamieszaniem wokół prezydenta Trumpa. W serwisach pojawiły się informacje o wydaniu przez Deutsche Bank dokumentów związanych z transakcjami firm związanych z Trumpem i jego rodziną dokonanych za pośrednictwem tego banku. W tle trwają prace Kongresu w celu wydłużenia finansowania administracji federalnej, które wygasa w piątek. Z danych makro warto wspomnieć o wskaźniku aktywności w usługach ISM, który obniżył się do poziomu 57,4 pkt. z 60,1 pkt. w październiku i był słabszy od rynkowych prognoz.

Informacje ze spółek

Asseco Poland – Ważny kontrakt

Asseco Poland podpisało z Wojskowym Centrum Geograficznym (WCG) umowę na dostawę systemu informatycznego Geoserwer 2, który będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych – również archiwalnych, podała spółka.

To jeden z najważniejszych projektów, jaki spółka dostała do realizacji w sektorze publicznym w ostatnich latach. W ramach podpisanej umowy Asseco dostarczy oprogramowanie, sprzęt oraz przeprowadzi niezbędne szkolenia dla jego użytkowników. Przewidywany czas wdrożenia to ostatni kwartał 2018 roku. Jest to duże wyróżnienie dla Asseco, ponieważ ostatnio spółka nie miała dobrej passy ze względu na utracony kontrakt na utrzymanie systemu IT dla ZUS.

Newag – Impuls 2 z tymczasową homologacją

Nowosądecki producent pociągów Newag SA otrzymała tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji elektrycznego pociągu Impuls 2 wyprodukowanego na zamówienie włoskiego przewoźnika z Bari. Pozwala to na rozpoczęcie badań, aby uzyskać zezwolenie bezterminowe.

Newag od dłuższego czasu stara się o uzyskanie homologacji niezbędnej do eksploatacji nowoczesnych pociągów Impuls 2 na terenie Włoch. Z dotychczasowych informacji wynika, że spółka ma otwartą drogę do uzyskania bezterminowego zezwolenia. To oznacza, że Newag bez żadnych ograniczeń prawnych mógłby uczestniczyć w kolejnych przetargach na dostawę pociągów we Włoszech na kwotę ponad 60 mln euro netto.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here