Naga MarketsStatua wolności na tle zachodzącego słońcaDzisiejsza sesja na amerykańskim rynku rozpoczęła się naprawdę bardzo pozytywne. Start sesji przyniósł nowe historyczne szczyty na najważniejszym indeksie z Wall Street, czyli S&P 500. Bieżący tydzień to nie tylko przełom dwóch miesięcy, ale również wiele wolnych sesji na różnych rynkach. W przypadku polskim sesje na GPW nie będą odbywać się 1 oraz 3 maja. Co wobec tego przyniesie nam bieżący tydzień?


Końcówka zeszłego tygodnia była dosyć interesująca. Z jednej strony obserwowaliśmy spore spadki na rynku ropy naftowej, zaś z drugiej strony w piątek odrobione zostały wszelkie straty na indeksie S&P 500, co pozwoliło dzisiaj na otwarcie na nowych historycznych szczytach. Warto zauważyć, że ostatnie historyczne szczyty wyznaczone zostały we wrześniu, wobec czego inwestorzy w pełni odrobili straty w niecałe pół roku. Warto zauważyć, że niemal od początku tego miesiąca trwa sezon wyników amerykańskich spółek na Wall Street i w większości raporty finansowe są zdecydowanie lepsze od rynkowych oczekiwań. Niemniej warto zauważyć, że dobre nastroje są wynikiem nie tylko tego, co działo się w Stanach Zjednoczonych, ale również w Chinach.

Indeksy PMI oraz raport PKB z Chin okazał się być lepszy w Chinach, co również przełożyło się na wyniki spółek z tamtego rynku. Zyski przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły w marcu o 13,9% r/r, co jest znacznym wzrostem, również w porównaniu do bardzo słabego stycznia oraz lutego. Spore wzrosty widoczne były w sektorze samochodowym, który w okresie styczeń-luty zanotował spadek zysków na poziomie 42,0%. Wobec tego, inwestorzy z tamtego rynku nieco mniej mogą obawiać się niejasnych perspektyw. Zeszły tydzień przyniósł spore spadki w Chinach, które obecnie mogą być redukowane przez inwestorów, co również może przynieść kolejne wsparcie dla inwestorów z Wall Street. Warto zauważyć, że wsparciem dla chińskich przedsiębiorstw jest skok zamówień oraz na przyszłe wyniki pozytywny wpływ może mieć cięcie podatku VAT, które weszło w życie 1 kwietnia.

Indeks WIG20 nie miał się dzisiaj zbyt dobrze. Indeks tracił niemal 0,5% na koniec sesji, przy umiarkowanych wzrostach w Europie oraz na Wall Street. Z pewnością na indeksie WIG20 ważył ponad 10% spadek cen akcji spółki CCC, co było związane z publikacją słabych szacunkowych wyników za I kwartał tego roku. W odwrocie znajdował się również indeks WIG Games, pomimo planów Ministerstwa Kultury na wprowadzenie ulg podatkowych dla producentów gier.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here