Naga MarketsWarszawska giełda ma za sobą udany tydzień. Indeksy GPW utrzymały się w tendencji wzrostowej. W końcu również pojawili się chętni do zakup relatywnie słabszych ostatnio akcji z segmentu małych i średnich spółek. Dzisiaj rano jednak nastrój inwestycyjny na świecie pogorszył się. Ma to związek z Koreą Północną i kolejnym pokazem siły.


Podczas piątkowej sesji indeks WIG20 pozostał w strefie konsolidacji ograniczonej poziomami 2.500-2.530 pkt. Początkowo inwestorzy nie kwapili się do zawierania transakcji ze względu na popołudniowe istotne dane makro z amerykańskiego rynku pracy. Indeks WIG20 skutecznie bronił poziomu 2.500 pkt. W drugiej odsłonie dnia warszawska giełda poruszała się zgodnie z tendencjami panującymi na rynkach akcji Europy Zachodniej (indeks DAX systematycznie zwyżkował ostatecznie zyskując 0,72 proc.).  Dzisiejszą sesję rozpoczniemy od niższego poziomu. Rynek będzie dyskontował drugi w ostatnim czasie negatywny impuls ze strony Korei Północnej, która w weekend testowała broń jądrową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poprawa sytuacji small caps – indeks sWIG80

Po długim okresie dekoniunktury, na indeksie małych spółek dwa ostatnie tygodnie zarysowały lokalne minimum cenowe. Indeks sWIG80 potwierdził techniczne wsparcie na poziomie 15.3 tys. pkt. W tym miejscu znajduje się linia trendu wzrostowego powstała po połączeniu dołków z czerwca i grudnia 2016 r.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Optymistyczny scenariusz zakłada powrót indeksu małych spółek do głównego trendu wzrostowego, a ostatnie minimum cenowe nie zostanie już pogłębione. Z danych makro warto wspomnieć o piątkowej publikacji indeksu PMI w Polsce. Sierpniowy odczyt wypadł na poziomie 52,5 pkt, co jest wynikiem słabszym o prognoz (53,0 pkt.).

FED przed trudnymi decyzjami – indeks S&P

Piątkowe dane makro z rynku pracy w USA nie spełniły oczekiwań. W sektorze pozarolniczym przybyło 156 tys. miejsc pracy podczas, gdy prognoza mówiła o 182 tys. pkt. Dane te początkowo osłabiły notowania dolara amerykańskiego, gdyż odsuwają w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych i redukcję sumy bilansowej. Indeks S&P500 zyskał 0,2 proc., a popyt wyraźnie osłabł pod koniec sesji.

Informacje ze spółek

Torpol – trudny okres za spółką, teraz powinno być lepiej

Według wyliczeń PAP Torpol miał 6,6 mln zł straty netto w II kwartale, wobec konsensu PAP straty na poziomie 0,3 mln zł – podała spółka w komunikacie.

Komentarz: Pełne dane finansowe spółka opublikuje 5 września br. W ubiegłym roku Torpol zmagał się z trudnym rynkiem i niską podażą projektów budowlanych ogłaszanych przez PKP PLK. Nisko-marżowe projekty znajdują się w fazie ukończenia. Jak podkreśla zarząd w okresie styczeń – sierpień 2017 r. spółka pozyskała zamówienia o łącznej wartości ponad 2,1 mld zł netto w porównaniu do 0,2 mld zł netto w ubiegłym roku. Obecny portfel zamówień Torpolu – uwzględniając wybory najkorzystniejszych ofert – wynosi ponad 3 mld zł netto, co znacznie lepiej rokuje wynikom spółki w kolejnych okresach obrachunkowych.

Energa – na drodze do pozyskania finansowania

Agencja ratingowa Fitch nadała wstępny rating na poziomie BB+ (Exp) dla planowanej przez Energę emisji obligacji hybrydowych w kwocie 250 mln euro – poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Nadanie ratingu obligacjom Energii zwiększa wiarygodność spółki w ocenie inwestorów. Dzięki temu giełdowa spółka będzie mogła pozyskać finansowanie na korzystnych warunkach. Energa planuje pozyskać finansowanie od EBI w ramach Planu Inwestycyjnego Komisji Europejskiej, tj. Planu Junckera. Celem pozyskania finansowania jest realizacja programu inwestycyjnego w segmencie Dystrybucja. Obejmuje on modernizację oraz rozbudowę aktywów dystrybucyjnych grupy Energa w latach 2017-2019.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here