Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20 – korekta rządzi się swoimi prawami

Odcięcie dywidendy na akcjach Pekao S.A. oraz pogorszenie sentymentu w otoczeniu zewnętrznym to główne czynniki, które odpowiadają za słabszą postawę indeksu WIG20 podczas wtorkowej sesji. Dodatkowo pojawił się nowy czynnik ryzyka w postaci osłabienia złotego, co może wywierać presję na notowania blue chips.

Te artykuły również Cię zainteresują
Krótkoterminowe odreagowanie w górę indeksu WIG20 podniosło jego notowania tuż pod poziom 2.350 pkt. Jednak do samego ataku na ten ważny techniczny opór nie doszło. Lokalny szczyt wypadł poniżej poprzedniego maksimum z 9 czerwca br. (wówczas intraday było 2.355 pkt.). Notowania barometru dużych spółek pozostają w fazie spadkowej korekty, którą ogranicza opadająca linia przebiegająca tuż pod poziomem 2.350 pkt. W odniesieniu do konkretnych spółek coraz głośniej spekuluje się nt. planu łączenia banków Pekao S.A. i Aliora. Zarząd PZU zaprzecza tym informacjom, a prezes ubezpieczyciela żąda od zarządu aktualizacji strategii.

Dobre dane z naszej gospodarki – indeks WIG

Sprawdziły się prognozy ekonomistów odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju. W odróżnieniu od kwietnia, tym razem efekt kalendarza był pomocny. Produkcja wykazała wzrost o 9,1 proc. wobec prognozy 8,5 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,4 proc., przy prognozie wynoszącej 9 proc. (w kwietniu było +8,1 proc.).

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Ekonomiści utrzymują również pozytywne prognozy na kolejny miesiąc zwracając przy tym uwagę na mocną konsumpcję i spodziewaną solidną dynamikę produkcji przemysłowej. Notowania indeksu WIG nie zareagowały na wczorajszą publikację GUSu. Wciąż aktualny jest ruch boczny WIGu w przedziale 60,0-61,5 tys. pkt.

Mocna zniżka notowań ropy naftowej – indeks S&P

Uwagę rynku w dniu wczorajszym przykuła taniejąca ropa naftowa. Cena Brent obniżyła się o 2 proc. do 46,0 USD za baryłkę. Jest to najniższy poziom notowań ropy od początku roku. W dół poszły również wyceny koncernów paliwowych (np. Conoco Philips oraz Haliburton). Indeks S&P500 odbił się od poziomu 2.450 pkt. i stracił wczoraj 0,67 proc. Słabsze nastroje obserwujemy również dzisiaj rano (S&P futures traci 0,12 proc.).

Informacje ze spółek

LiveChat – wyższa dywidenda dzięki wzrostowi zysków

Livechat Software chce wypłacić 1,41 zł dywidendy na akcję zysku za rok obrotowy 2016/17 – wynika z projektów uchwał ZWZ zaplanowanego na 17 lipca 2017.

Komentarz: Przy obecnym kursie giełdowym proponowana kwota 1,41 zł oznacza stopę dywidendy na poziomie 2,5 proc. Dniem dywidendy będzie prawdopodobnie 24 lipca br. Spółka jest w stanie podzielić się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem netto mimo, że znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. W roku obrotowym 2016/2017 LiveChat wypracował zysk netto na poziomie 42,9 mln zł, w porównaniu do 28,0 mln zł rok wcześniej. Na dywidendę może trafić kwota 36,3 mln zł. Z zysku za rok obrotowy 2015/16 spółka wypłaciła akcjonariuszom 1,08 zł na akcję.

PGNiG – ponad 1 mld zł na dywidendę

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował, że rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę, w której pozytywnie oceniła decyzję zarządu dotyczącą wysokości dywidendy. Spółka chciałaby na nią przeznaczyć ponad 1,15 mld złotych.

Komentarz: Spółka ma za sobą bardzo udany rok, w którym wypracowany zysk netto przekroczył 2,5 mld zł, w porównaniu do 2,35 mld zł rok wcześniej. Równocześnie przychody utrzymały się mniej więcej na tym samym poziomie. Proponowana kwota 1,15 mld zł oznacza, ze dywidenda na akcję może wynosić 20 groszy. Przy obecnym kursie giełdowym oznacza to stopę dywidendy wynoszącą 3 proc. Dniem ustanowienia prawa do dywidendy prawdopodobnie będzie 19 lipca br. Ostateczną decyzję podejmie WZA 28 czerwca br. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 18 groszy na akcję.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here