Naga Markets


Tydzień, którego koniec zbliża się wielkimi krokami, rozbudzał w inwestorach skrajne emocje. Pozytywny wydźwięk spotkania Trump-Xi w Buenos Aires nastroił rynki pozytywnie na starcie tygodnia, jednak nie trwało to zbyt długo. W kolejnych dniach można było dostrzec wyraźne pesymizm wśród inwestorów, ponieważ światowe rynki akcji stanowczo zanurkowały. Niemniej jednak tydzień kończymy powiewem zieleni na światowych rynkach akcji, co może napawać odrobiną nadziei na przyszły tydzień.


Po wczorajszej wyprzedaży na europejskich parkietach dzisiejszy obraz zdaje się być dużo przyjemniejszy. Najważniejsze indeksy Starego Kontynentu mienią się bowiem wyraźną zielenią. Trochę po szesnastej, niemiecki DAX rośnie o 0,87%, francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,77%, natomiast brytyjski FTSE 100 notuje wzrost w wysokości 1,79%. Jednym z ważniejszych wątków dzisiejszego dnia w Europie jest wybór nowego przewodniczącego CDU w miejsce Angeli Merkel.

Do ciekawszych publikacji zaplanowanych na dzisiejszy dzień bez wątpienia zaliczymy dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt (tzw. “payrollsy”) zawiódł ekonomistów, ponieważ liczba etatów w sektorze pozarolniczym zwiększyła się w listopadzie o jedynie 155 tysięcy. Rozczarowały również dane dotyczące sektora prywatnego i wzrostu wynagrodzeń. Stopa bezrobocia pozostała natomiast na niezmienionym poziomie, czyli 3,7%.

Poza danymi ze Stanów Zjednoczonych opublikowany został dzisiaj także raport dotyczący kanadyjskiego rynku pracy za listopad, który wyraźnie pozytywnie zaskoczył. Dodatkowo, opublikowany został dzisiaj finalny odczyt odnośnie wzrostu gospodarczego w strefie euro, który w ujęciu rocznym okazał się słabszy od danych wstępnych, pokazując wzrost na poziomie 1,6% r/r.

Warszawski parkiet przez zdecydowaną część dnia podzielał europejski optymizm, jednak w ostatniej godzinie handlu indeks zanotował wyraźny spadek, który ściągnął go pod kreskę. Trochę po szesnastej, warszawski indeks blue chipów spada o 0,44%, a tym samym zapowiada się, że WIG20, może zakończyć cały tydzień na lekkim minusie. Niedźwiedzie nie dały natomiast rady opanować drugiej i trzeciej linii spółek na warszawskiej giełdzie, które świecą się dzisiaj na zielono.

Paweł Sosnowski
Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTBtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here