Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Strojenie okienek, czyli tzw. windows dressing pomogło indeksom małych i średnich spółek odnotować dodatnie stopy zwrotu na zakończenie ubiegłego tygodnia. Słabszy klimat inwestycyjny panował na blue chips, a indeks WIG20 stracił 1,26 proc. i spadł o symboliczny 1 punkt poniżej poziomu 2.300 pkt. Jest jednak szansa na wzrostowy początek nowego tygodnia. Od rana obserwujemy bowiem poprawę klimatu inwestycyjnego na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z technicznego punktu widzenia osłabienie indeksu WIG20 podczas piątkowej sesji doprowadziło do naruszenia ważnego wsparcia znajdującego się na poziomie 2.300 pkt. Indeks testuje obecnie również krótkoterminową linię wzrostów pociągniętą od dołka z 6 czerwca br. Pesymistyczny scenariusz zakłada spadek indeksu WIG20 w rejon 2.250 pkt. Z kolei utrzymanie wspomnianego wsparcia, powinno pozwolić indeksowi na ponowny atak na 2.350 pkt.

Lepsza kondycja małych spółek – indeks sWIG80

Indeks sWIG80 od dwóch miesięcy prezentuje relatywną słabość. Na wykresie barometru najmniejszych spółek obserwujemy spadkową korektę, która sprowadziła notowania z poziomu 16,6 tys. pkt. do okolic 15,8 tys. pkt. Indeks dwukrotnie już z powodzeniem testował wsparcie na poziomie 15,8 tys. pkt., co spowodowało jego umocnienie. W krótkim terminie pojawiła się szansa na przełamanie dotychczasowej słabości.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Wystarczy jedna silniejsza sesja, aby notowania sWI80 wybiły się ponad spadkową linię trendu (obecnie 16,1 tys. pkt.). Wówczas otworzy się droga do aprecjacji w rejon szczytów z końca maja br. znajdujących się na poziomie 16,3 tys. pkt.

Wall Street w zawieszeniu – indeks S&P

Inwestorzy za oceanem w umiarkowanie dobrych nastrojach zakończyli drugi kwartał. Indeksy nieznacznie zyskały na wartości. Bardzo dobrze prezentuje się statystyka za pierwsze 6 miesięcy tego roku. Indeks Dow Jones zyskał 8 proc., S&P 500 8,3 proc., natomiast zwyżka  Nasdaq  wyniosła 14 proc. Skala wzrostu indeksów wysoko postawiła poprzeczkę, jeśli chodzi o wyniki finansowe spółek. W całym 2017. r. oczekuje się wzrostu zysków spółek o 12 proc. z systematyczną poprawą w każdym kolejnym kwartale.

Informacje ze spółek

Marvipol – wysoka stopa dywidendy dewelopera

Zarząd Marvipolu, po uzyskaniu zgody kredytującego spółkę mBanku oraz obligatariuszy, przychylił się do wniosku Nationale Nederlanden OFE, by na dywidendę przeznaczyć 36,98 mln zł, czyli 0,89 zł na akcję – poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Zarząd spółki zdecydował się rekomendować walnemu zgromadzeniu przeznaczenie kwoty oznaczającej podwojenie wcześniej proponowanej dywidendy. WZA spółki zdecydowało się wypłacić 0,82 zł dywidendę na akcję. Przy piątkowym kursie zamknięcia na poziomie 13,88 zł, stopa dywidendy wynosić będzie 5,9 proc. Dla porównania z zysku za 2015 r. spółka wypłaciła 0,11 zł na akcję.

PKN Orlen – najwyższa dywidenda w historii

Walne zgromadzenie PKN Orlen przegłosowało wypłatę 3 zł dywidendy na akcję z zysku za 2016 rok. Łącznie na ten cel trafi prawie 1,3 mld zł.

Komentarz: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na WZA spółki podjęta została decyzja o podziale kompetencji członków zarządu. Zatwierdzona dywidenda w kwocie 3 zł oznacza stopę dywidendy na poziomie 2,6 proc. Jest to najwyższa kwota dywidendy spółki w historii. Dniem dywidendy będzie 14 lipca br. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 2 zł na akcję, natomiast rok wcześniej 2,13 zł.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here