Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Indeks WIG20 pozostaje w fazie spadkowej korekty. Notowania barometru dużych spółek ponownie odbiły się od technicznego oporu na poziomie 2.300 pkt. Kontynuowana jest zatem słabość dużych spółek. Jak na razie nie pojawiły się sygnały świadczące o zakończeniu spadkowej korekty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trudno znaleźć bezpośrednią przyczynę osłabienia naszego rynku podczas pierwszej sesji tygodnia. Inwestorzy od drugiej połowy maja br. realizują zyski na dużych spółkach i proces ten jest kontynuowany. Wczoraj 18 komponentów indeksu WIG20 straciło na wartości, a przecenie oparły się jedynie akcje Alior Banku (odreagowanie wcześniejszego spadku kursu) i JSW. W niełasce od dłuższego czasu znajdują się akcje KGHM (dyskontując niższe ceny miedzi na rynku surowcowym). Gorsze nastroje panują również wśród spółek paliwowych, które dotychczas stanowiły istotny motor napędowy całego rynku.

Nadal bez przełomu na małych spółkach – indeks sWIG80

Nowe maksima indeksów giełdy amerykańskiej ustanowione w drugiej połowie ubiegłego tygodnia rodziły nadzieje na powrót dobrej koniunktury wśród spółek najmniejszej kapitalizacji naszego rynku. Popyt jak na razie nie wykorzystał szansy odwrócenia negatywnych tendencji. Nie doszło do ataku na najbliższą strefę technicznego oporu znajdującą się w przedziale 16,2-16,4 tys. pkt.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

W mocy pozostaje zatem spadkowa linia trendu przebiegająca na poziomie 16,2 tys. pkt. Na znaczeniu zyskuje natomiast mniej optymistyczny wariant, który zakłada dalszą bierność popytu wobec małych spółek i obsuwanie notowań sWIG80 w rejon ostatniego dołka znajdującego się przy poziomie 15,8 tys. pkt.

Poranne pogorszenie nastrojów – indeks S&P

Pierwsza sesja tygodnia na Wall Street zakończyła się niewielkim spadkiem wartości amerykańskiego indeksu S&P500. Niewielki wpływ na notowania miały publikowane dane makro, które w większości były słabsze od oczekiwań (indeks ISM dla usług, zamówienia w przemyśle i na dobra trwałego użytku). Dalsze pogorszenie nastrojów sugeruje poranny ujemny poziom futures. Obecnie kontrakt na S&P500 traci na wartości 0,17 proc. zwiastując spadkową sesję.

Informacje ze spółek

Vistula / Bytom – prowadzone rozmowy zakończone porozumieniem

Zarząd Vistula Group oraz zarząd Bytomia podjęły uchwały w sprawie zamiaru połączenia obydwu spółek – podały spółki w komunikatach. Planowane jest połączenie poprzez przeniesienie całego majątku spółki Bytom na Vistula Group w zamian za akcje Vistuli.

Komentarz: Prowadzone od 18 kwietnia br. negocjacje pomiędzy odzieżowymi spółkami, zakończyły się wypracowaniem porozumienia. Wczoraj został podpisany dokument, który rozpoczyna proces połączenia. Przejmującym podmiotem jest Vistula, której zarząd ocenia przejęcia jako uzasadnione realizacją strategii rozwoju grupy kapitałowej. Obie spółki podały wczoraj również wyniki sprzedażowe za maj. Vistula w ubiegłym miesiącu odnotowała wzrost sprzedaży o ok. 12,3 proc. i utrzymała dynamikę wzrostu od początku roku na poziomie 12,4 proc. Z kolei Bytom w dalszym ciągu realizuje strategię wzrostu przychodów, odnotowując w maju br. wyższą sprzedaż r/r o 24,1 proc.

KGHM – roczny plan wpływów z tytułu podatku od kopalin wykonany w ponad połowie

KGHM w kwietniu 2017 roku zapłacił 159,306 mln zł podatku od wydobycia niektórych kopalin – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Komentarz: Roczny plan dochodów Ministerstwa Finansów z podatku od wydobycia niektórych kopali wykonany jest już w 61,6 proc. Do kasy Skarbu Państwa wpłynęła już kwota ponad 615 mln zł, podczas, gdy roczne wpływy w budżecie miały wynieść ok. 1 mld zł. Informacja ta nie będzie miała wpływu na notowania spółki. Rynek może natomiast niekorzystnie odebrać brak stabilnego składu zarządu, planowane przez Skarb Państwa zmiany w radzie nadzorczej oraz działania ABW w sprawie byłego wiceprezesa KGHM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here