Naga MarketsKomentarz giełdowy to nowy cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Niedokończona korekta na Wall Street – indeks WIG20

Przez większą część wtorkowych notowań krajowe indeksy podejmowały próbę kontynuacji dotychczasowej tendencji wzrostowej. Jednak końcówka notowań zdecydowanie ostudziła zapał kupujących. Istotne pogorszenie nastrojów to efekt niedokończonej korekty spadkowej na Wall Street. Indeks WIG20 powinien kontynuować trend wzrostowy. Spodziewane jest jednak niższe tempo wspinaczki w górę.

Kilka dni temu wspominaliśmy o ewentualnej niespodziance, którą może szykować rynek inwestorom w krótkim terminie. Do niespodziewanego zwrotu doszło tuż po przekroczeniu przez WIG20 poprzedniego maksimum (2.270 pkt.). Teraz większej aktywności popytu można spodziewać się w przedziale 2.200-2.220 pkt.

Trwa korekta spadkowa na indeksie średnich spółek – indeks mWIG40

Barometr mid caps dobrze odczytał aktualną koniunkturę na świecie. Notowania mWIG40 ułożyły się w kształt potencjalnej formacji podwójnego szczytu. Oporem pozostał obszar 4.950-5.000 pkt. Indeks średnich spółek kontynuuje spadkową korektę dyskontując ryzyka związane z pogorszeniem klimatu inwestycyjnego na świecie. Linia trendu wzrostowego na mWIG40 przebiega na poziomie 4.750 pkt. Niżej mamy silne techniczne wsparcie w rejonie 4.700 pkt.

Nowy negatywny impuls na Wall Street – indeks S&P

Rynek akcji za oceanem doświadczył w dniu wczorajszych silnych spadków. Indeks S&P500 kontynuuje korektę spadkową rozpoczętą w pierwszych dniach marca br. Jako powód realizacji zysków podaje się obawy związane z możliwym opóźnieniem cięć podatkowych w związku z niepowodzeniem w uchwaleniu nowej ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych.

 

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Informacje ze spółek

Trakcja – dobre perspektywy i zapowiedź dywidendy

Grupa Trakcja odnotowała 54,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2016 r. wobec 50,2 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz: Wyniki Trakcji można ocenić pozytywnie. Spółka wykazała progres w zakresie zysku netto i to pomimo trudnego roku związanego z opóźnieniami w segmencie kontraktów infrastrukturalnych. Dodatkowo spółka musiała utworzyć odpisy aktualizacyjne po przeprowadzonym teście na utratę wartości trzech spółek zależnych. Kwota odpisów sięgnęła blisko 12 mln zł i obniżyła wynik spółki za 2016 r. Ten rok zapowiada się zdecydowanie lepiej. Od początku roku spółka podpisała już umowy o wartości 234 mln zł, a w przetargach o wartości ponad 1,5 mld zł jej oferty znalazły się na pierwszym miejscu. Dla porównania w ubiegłym roku spółka podpisała kontrakty budowlane o łącznej wartości 911 mln zł. Przy okazji publikacji wyników, zarząd Trakcji zapowiedział kontynuację polityki dywidendowej. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 0,34 zł na akcję.

Wawel – spadek kursu reakcją na gorsze wyniki za IV kw. ub. r.

Wawel wnioskuje o przeznaczenie kwoty 29,99 mln zł z zysku za rok 2016, czyli 20 zł na akcję na wypłatę dywidendy, podała spółka.

Komentarz: Jest to ten sam poziom dywidendy, co w ubiegłym roku. Dla porównania zysk netto na poziomie skonsolidowanym spółki w 2016 r. wyniósł 85 mln zł wobec 92 mln zł w poprzednim roku. Kilkudniowy spadek kursu akcji Wawela ma związek z publikacją raportu finansowego za IV kw. ub. r. Wypracowane wyniki nie sprostały rynkowym oczekiwaniom. Odchylenie w dół dla zysku netto wobec konsensusu wyniosło 9,1 proc., natomiast dla zysku operacyjnego 8,6 proc. Spółka ma jednak dobre perspektywy. Mocno rozpoznawalna marka w połączeniu ze wzrostem popytu konsumenckiego oraz utrzymanie współpracy z kluczowym odbiorcą jakim jest Biedronka, powinny przełożyć się na wzrost wyników finansowych w 2017 r.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor i BM ING Banku Śląskiego nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody BM ING Banku Śląskiego jest zabronione.

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here