Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Cyfrowy Polsat – Czas na kontrofensywę

Cyfrowy Polsat chce przejąć pakiet kontrolny Netii, w liczbie nie większej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZ – podała spółka w komunikacie. W oddzielnym komunikacie spółka podała, że złożone przez nią propozycje nabycia pakietów akcji przyjęli akcjonariusze Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN.

Przejęcie Netii oznaczać będzie wejście na nowy rynek usług telekomunikacyjnych. Uwzględniając dobrze utrzymaną infrastrukturę Netii oraz atrakcyjną bazę klientów, akwizycja powinna przynieść Cyfrowemu wymierne korzyści. Transakcja będzie sfinalizowana ze środków własnych oraz częściowo z kredytu, ale nie wpłynie to na prowadzoną politykę dywidendową. Według zarządu Polsatu, synergie związane z przejęciem szacowane są na ok. 800 mln zł w latach 2019-23.

Vistula – Dwucyfrowa dynamika wzrostu przychodów

Vistula miała w listopadzie 2017 roku około 57 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rdr o około 18,4 proc. – podała grupa w komunikacie. W okresie styczeń – listopad przychody wyniosły około 578,4 mln zł, co oznacza wzrost rdr o około 14,2 proc.

Dynamika wzrostu przychodów w listopadzie okazała się wyższa od średniej za ostatnie 11 miesięcy. W segmencie odzieżowym sprzedaż wzrosła o 20,4% r/r, a w segmencie jubilerskim o 19,6%Końcówka roku to tradycyjnie najlepszy okres dla spółek odzieżowych. Motorem wzrostu sprzedaży jest wzrost dochodów rozporządzalnych Polaków za sprawą wzrostu wynagrodzeń oraz programu 500+. Pozytywna informacją jest również kosmetyczna poprawa marż o 0,2 p.p. do 52,4%.

WIG20

Nowy tydzień przyniósł poprawę nastrojów na europejskich giełdach. Pozytywnym impulsem było przegłosowanie przez amerykański Senat reformy podatkowej i nowe rekordy hossy na Wall Street.

WIG20 tym razem zdołał ten sprzyjający klimat wykorzystać. Indeks przerwał serię czterech spadkowych sesji z rzędu i zakończył dzień z 0,6% zyskiem. To jednak zbyt mało, by poprawić niekorzystny obraz techniczny. Póki indeks utrzymuje się poniżej dołków z września i listopada (2410-2420pkt.), bazowym scenariuszem jest kontynuacja korekty w kierunku 2330-2340pkt. By uniknąć tego scenariusza, kurs musi powrócić trwale ponad 2410-2420pkt. i anulować niedawny sygnał sprzedaży.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

mWIG40

mWIG40 testuje znowu wsparcia przy podstawie szerokiego, liczącego sobie już 10 miesięcy układu bocznego (4660-4720pkt.). Wynik tego testu będzie miał decydujące znaczenia dla obrazu technicznego i prognoz najbliższej przyszłości.

Skuteczna obrona wsparć pozwoli utrzymać rynek wysoko i zainicjować odbicie w górę, w kierunku tegorocznych maksimów (ok. 5000pkt.). Jeśli jednak wsparcia zostaną przełamane i kurs wyłamie się w dół, prawdopodobnie czeka nas głębsza korekta spadkowa. Na podstawie szerokości układu bocznego minimalny zasięg spadków szacować można na 4350pkt.

sWIG80

Małe spółki jeszcze raz udowodniły, że są w tej chwili najsilniejszym segmentem na GPW. sWIG80 zyskał wczoraj blisko 1%

W ten sposób indeks dotarł do pierwszych istotnych oporów w rejonie 14350-14500pkt. Tutaj leżą ostatnie lokalne maksima oraz przebiega najszybsza linia spadków. Zachowanie rynku w tym miejscu może rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia jedynie z chwilowym odreagowaniem, czy ze zmianą kierunku na wzrostowy. Po przełamaniu oporów prawdopodobieństwo zwrotu w górę znacząco wzrośnie. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z nawrotem spadków.

Maciej Szmigel, Analityk Inwestycyjny. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here