Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Indeks dużych spółek wykorzystał szanse na odreagowanie w górę, które pojawiło się dzięki bardzo dobrej koniunkturze zewnętrznej i kolejnym rekordom na Wall Street. Notowania WIG20 odbiły w górę, a motorem napędowym były akcje PKN Orlen. Słabszą dyspozycję zaprezentowały małe i średnie spółki, które częściowo oddały wyciągnięcie kursów na koniec III kw.

Barometr dużych spółek przez cały dzień wykazywał relatywną siłę względem szerokiego rynku. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że na wzrost notowań indeksu decydujący wpływ miała bardzo dobra postawa akcji PKN Orlen i spółek detalicznych (LPP i CCC). Tylko 9 komponentów wchodzących w skład indeksu zyskało na wartości. Obroty osiągnęły przeciętną wartość nieco ponad 500 mln zł. Z technicznego punktu widzenia wzrost notowań WIG20 zaliczony w trakcie ostatnich dwóch dni można zakwalifikować do ruchu powrotnego do oporu zlokalizowanego w strefie 2.480-2.500 pkt. Dobry klimat zewnętrzny powinien jednak pomagać indeksowi w kontynuacji odreagowania w górę.

Blisko wybicia na mWIG40 – Średnie spółki z szansą na wzrost

Krajowa gospodarka ma za sobą III bardzo udane kwartały. W końcówce roku ekonomiści spodziewają się niewielkiego wyhamowania dynamiki PKB. Obok zmieniających relacji walutowych, spółki będą musiały zmierzyć się z rosnącą presją na ceny, co w konsekwencji zmusi RPP do podniesienia stóp procentowych.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czynniki te stanowią szansę, jak i zagrożenie dla spółek średnich i małych, które są wrażliwe na zmieniające się otoczenie makro. Jak na razie z punktu widzenia AT większe prawdopodobieństwo stoi po stronie scenariusza wzrostowego.

Analiza Indeksu S&P – Korzystne dane makro wspierają giełdę za oceanem

Najważniejszą publikacją dnia wczorajszego był odczyt wskaźnika aktywności w przemyśle USA. We wrześniu indeks ISM wzrósł do poziomu 60,8 pkt. względem 58,8 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano spadku do 58,1 pkt. Odczyt okazał się najwyższy od maja 2004 r. Indeksy zareagowały wzrostem kontynuując marsz w górę. S&P500 zyskał 0,39 proc. i wyznaczył nowe historyczne maksimum cenowe na poziomie 2.529 pkt.

Informacje ze spółek

CCC, LPP  – bardzo wysoka sprzedaż kanałami e-commerce

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży CCC we wrześniu 2017 r. wyniosły 380,6 mln zł i były o 51,6 proc. wyższe niż rok wcześniej – poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody LPP we wrześniu 2017 roku wzrosły rdr o ok. 34 proc. do ok. 611 mln zł – podała grupa w komunikacie. LPP szacuje, że marża brutto na sprzedaży wyniosła ok. 62 proc., co oznacza wzrost rdr o 3 pkt. proc.

Komentarz: Zarówno odzieżowe LPP, jak i obuwnicze CCC, pokazały bardzo dobre odczyty dynamiki wrześniowej sprzedaży. LPP dodatkowo pochwaliło się wzrostem marży brutto do ok. 62 proc., co oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w stosunku do marży zrealizowanej we wrześniu ub. r. W obu spółkach bardzo silnie rośnie sprzedaż realizowana przez internet. LPP zwiększyło sprzedaż poprzez kanały on-line o 126 proc. r/r, natomiast CCC o 112 proc.

Polnord – trudności z przełożeniem sprzedaży na wzrost zysków

Polnord rozpoczął sprzedaż 161 mieszkań w ramach drugiego etapu osiedla Fotoplastykon w Gdańsku – podał deweloper w komunikacie prasowym.

Komentarz: Polnord jak na razie dość słabo korzysta z bardzo dobrej koniunktury w sektorze deweloperskim. Spółka odnotowuje stabilny poziom przychodów, jednak ma trudności z wykazaniem zadowalającej rentowności. Zwraca uwagę spadek wartości zadłużenia długoterminowego i wzrost zadłużenia krótkoterminowego, które jest droższe dla spółki i obciąża wynik netto. Polnord informuje o rozpoczęciu sprzedaży 161 mieszkań w Gdańsku. Realizacja tego projektu rozpocznie się w II kw. 2018 r.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here