Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20 – koniunktura zewnętrzna w centrum uwagi

Od wzrostowego akcentu rozpoczynamy nowy giełdowy tydzień. Ponownie na pierwszy plan wysuwają się duże spółki, a indeks WIG20 zmierza w stronę najbliższego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 2.350 pkt. Nieco słabsze nastroje panują wśród średnich spółek. Z kolei notowania small caps podlegają w ostatnim czasie niewielkim wahaniom wykazując przy tym relatywną słabość.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kolejne zwycięstwo Emmanuela Macrona (wybory prezydenckie i parlamentarne) giełdy europejskie przyjęły wzrostami. Indeks niemieckiego rynku akcji DAX wzbił się na nowe maksima cenowe, natomiast francuski CAC zyskał blisko 1 proc. Nasz WIG20 kontynuuje wzrostowe odbicie zapoczątkowane 6 czerwca br. z poziomu 2.250 pkt. Celem popytu w krótkim terminie jest podniesienie notowań WIG20 do poziomu 2.350 pkt Dopiero przebicie tego oporu wyraźnie zwiększy szanse na test tegorocznych maksimów (2.420 pkt.).

Mniejsza zmienność średnich spółek – indeks mWIG40

Indeks walorów średniej kapitalizacji w połowie maja br. przetestował swoje wcześniejsze maksimum cenowe z marca br. znajdujące się na poziomie 4.950 pkt. Na początku czerwca br. strona popytowa podjęła jeszcze jedną próbę bicia tegorocznych rekordów.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Zabrakło jednak nowego świeżego kapitału, a inwestorzy rozczarowali się sezonem wyników finansowych za I kw. br., który w wielu przypadkach przyniósł rozminięcie z rynkowym konsensusem. W szerszej perspektywie indeks mWIG40 rysuje tendencję boczną. Dolne ograniczenie ruchu horyzontalnego znajduje się w strefie 4.650-4.700 pkt.

Kiedy redukcja sumy bilansowej? – indeks S&P

FED w ostatnich dniach zaskoczył rynki swoim jastrzębim stanowiskiem zapowiadając kolejną podwyżkę stóp w tym roku i 3 podwyżki w 2018 r. Dodatkowo inwestorzy muszą być przygotowani na redukcję sumy bilansowej. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Wskazówek w tym temacie można spodziewać się po zapowiadanych na ten tydzień wystąpieniach członków FEDu. W dzisiejszym pierwszym z cyklu wystąpi szef FED z Dallas.

Informacje ze spółek

GPW – duża szansa  na ustabilizowanie władz spółki

Marek Dietl został wybrany podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia GPW na prezesa spółki.

Komentarz: Kurs spółki pozytywnie zareagował na wybór Marka Dietla na stanowisko GPW. Inwestorzy liczą na zakończenie stanu zawieszenia i ustabilizowanie sytuacji we władzach spółki. Decyzję WZA musi jeszcze zaakceptować Komisja Nadzoru Finansowego, której posiedzenie odbędzie się 27 czerwca br. Są jednak duże szanse, że kandydatura ta znajdzie poparcie i zakończy się trwający już 5 miesięcy okres wyboru nowego prezesa (Małgorzata Zalewska została odwołana w styczniu br.). Obradujące wczoraj walne spółki zgodnie z oczekiwaniami zatwierdziło również wypłatę 90,24 mln zł dywidendy, co daje 2,15 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie giełdowym kwota ta oznacza stopę dywidendy na poziomie blisko 4,6 proc. Dniem dywidend jest 19 lipca br.

LPP – zarząd realizuje przyjętą strategię

Akcjonariusze LPP zdecydowali na poniedziałkowym walnym, że spółka przeznaczy 65,5 mln zł na dywidendę za 2016 rok.

Komentarz: Jest to decyzja zgodna z kwietniową rekomendacją zarządu, zakładającą przeznaczenie na dywidendę kwoty 65,3 mln zł, co dawało wypłatę w wysokości 36,0 zł na akcję. Wcześniej zarząd zapowiadał strategię wzrostu przy równoczesnym dzieleniu się zyskami z akcjonariuszami. Przy obecnym kursie giełdowym kwota 36,0 zł oznacza stopę dywidendy na poziomie 0,5 proc. Celem zarządu spółki na ten rok jest poprawa marż oraz wzrost sprzedaży szybszy od wzrostu powierzchni handlowej. Realizacja pierwszego z celów udaje się od początku roku. Poprawa marż kontynuowana była również w czerwcu br.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here