Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Wystarczył lekko ujemny poziom amerykańskich futures, aby na naszym rynku popyt wycofał się na niższe poziomy. Indeks WIG20 tak jak spodziewaliśmy się, znalazł się ponownie na poziomie 2.300 pkt. GPW wykazała relatywną słabość. Jest jednak szansa na wzrostową ostatnią sesję miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powrót notowań na Wall Street po dłuższym weekendzie w USA, zrodził ryzyko wystąpienia korekty spadkowej na tamtejszym rynku. Na GPW indeks WIG20 po nieudanym ataku na poziom 2.350 pkt. znalazł się w trudnej sytuacji technicznej. Inwestorzy przystąpili do dalszego skracania pozycji. Nie możemy jednak mówić o wyprzedaży akcji. Obroty na poziomie nieco ponad 500 mln zł wskazują, iż również popyt przesunął się na niższe poziomy. Niższe techniczne wsparcie znajduje się na poziomie 2.250 pkt. i powinno hamować zapędy sprzedających.

Stabilnie na indeksie średnich spółek – indeks mWIG40

Barometr mid caps w drugiej połowie kwietnia br. podjął próbę przebicia się na nowe maksima cenowe. Wzrosty zatrzymały się jednak w strefie technicznego oporu opisanej przez poziomy 4.900-4.950 pkt. Wśród spółek średniej kapitalizacji zabrakło liderów, którzy mogliby pociągnąć indeks na nowe szczyty. Tym bardziej, że nie najlepiej wypadł sezon wyników finansowych mid caps za I kw. 2017 r.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Wskazuje się, że dużym obciążeniem dla spółek zgrupowanych w indeksie mWIG40 są rosnące koszty pracy. Obecnie notowania indeksu mWIG40 znajdują się mniej więcej w połowie średnioterminowego kanału bocznego. Ograniczeniami są od dołu poziom 4.650 pkt. i od góry poziom 4.950 pkt.

Nadal bez przełomu na Wall Street – indeks S&P

Rynek akcji za oceanem ma za sobą spokojny początek skróconego tygodnia giełdowego. Indeks S&P500 przez cały dzień wahał się w zakresie 6-ciu punktów. Dzisiaj rano nastroje są lekko pozytywne. Kontrakt na S&P500 zyskuje na wartości 0,03 proc. Przedstawione wczoraj dane makro dotyczące dynamiki dochodów i wydatków Amerykanów w kwietniu br. były zgodne z oczekiwaniami. Na rynku surowców notowania ropy ponownie osłabiły się. Kurs Brent obniżył się do poziomu 51,8 USD za baryłkę.

Informacje ze spółek

Grupa Auto Partner – dalszy dynamiczny rozwój spółki

Grupa Auto Partner zwiększyła w I kw. 2017 r. zysk netto do 10 mln zł z 6,9 mln zł przed rokiem i wynik EBITDA do 16,9 mln zł z 11,9 mln zł. Na poprawę wyników wpłynęła m.in. rozbudowa sieci filii, rozszerzenie oferowanego asortymentu i dobra sytuacja rynkowa – informuje spółka.

Komentarz: Dystrybutor części samochodowych w dalszym ciągu odnotowuje dynamiczny wzrost przychodów i zysków. Aprecjacji przychodów towarzyszy, jeszcze szybsza dynamika wzrostu zysków. Dzięki temu rośnie rentowność spółki. Przekłada się to również na wzrost kursu giełdowego, który po publikacji raportu znalazł się na nowych maksimach cenowych. Warto również wspomnieć, rynek dobrze przyjął kwietniową transakcję, w której prezes Auto Partner sprzedał w procesie przyśpieszonej księgi popytu część akcji stanowiących 9,9 proc. po 4,9 zł (obecny kurs giełdowy to 5,63 zł). Deklarował wówczas, iż pozyskane środki przeznaczy na dokapitalizowanie Spółki.

Forte – spadek zysków, ale wyniki spółki nadal bardzo dobre

Zysk netto Fabryki Mebli Forte, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w I kw. 2017 r. do 31,3 mln zł z 34,2 mln zł przed rokiem.

Komentarz: Mimo spadku zysku w I kw. br., wykazane wyniki finansowe producenta mebli nadal są bardzo dobre. W pierwszych trzech miesiącach tego roku obniżyły się również przychody. W konsekwencji uzyskiwane marże pozostają na wysokich poziomach. Przedstawiony raport nie stanowi również zaskoczenia dla rynku. W drugiej połowie kwietnia br. spółka przedstawiła bowiem szacunkowe dane za I kw. 2017 r., które były zgodne z ostatecznym raportem.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here