Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się wzrostami jednak szybko doszło do zwiększonej podaży. Po południu na rynek wróciły byki, które jednak pod koniec sesji odpuściły i cały dzień zakończył się lekkimi wzrostami 0,21%. Widać było wyraźny brak zainteresowania giełdą w związku z przedłużającym się weekendem.

Te artykuły również Cię zainteresują
W średniej perspektywie znajdujemy się dalej w trendzie bocznym. Widoczny jest wyraźny efekt Sell in May. Inwestorzy na parkiet mogą wrócić po wakacjach a co za tym idzie wtedy możemy spodziewać się większych wzrostów. Widać także większe zainteresowanie polską giełdą inwestorów zagranicznych w związku z większym apetytem na ryzyko.

WIG – Małe spółki słabiej

Sesja na WIG rozpoczęła się podobnie jak na WIG20 silnymi wzrostami, do których szybko dołączyły niedźwiedzie. Popołudnie znów należało jednak do byków, które wyciągnęły indeks szerokiego rynku lekko powyżej zera.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Na indeksie WIG widać również wakacyjny marazm połączony z niskimi obrotami. Do tego dochodzi jeszcze słabsze zachowanie małych i średnich spółek, może to zniechęcać jeszcze bardziej do inwestowania.

Wall Street dalej mocna

Indeks amerykańskiej giełdy DJI dalej jest w bardzo dobrej kondycji i co raz słyszymy o nowych rekordach amerykańskiej giełdy. Amerykański rynek znajduje się w inflacyjnej fazie hossy – jest to ostatnia faza hossy przed spowolnieniem. Charakteryzuje się rosnącą inflacją (surowce) i dużym apetytem na ryzyko ze strony inwestorów (wchodzenie na rynki rozwijające się).

Informacje ze spółek

Sektor bankowy

Prezydent nie zamierza wycofywać się z ubiegłorocznego projektu dotyczącego zwrotu części marży pobieranej. Zgodnie z nowym projektem ma powstać fundusz ma który banki będą wpłacały co kwartał maksymalnie 0,5% wartości kredytów walutowych.

Rynek bacznie przygląda się temu projektowi i widać wyraźnie większa zmienność na bankach, które mają duże zaangażowanie w kredytach we frankach szwajcarskich. Warto zwrócić uwagę, ze kredyty systematycznie się spłacają a kurs franka szwajcarskiego mocno spadł w ostatnich miesiącach- co sprzyja rozwiązaniu problemu.

 

KGHM – negocjacje ze związkowcami

17 sierpnia odbędzie się drugie spotkanie przedstawicieli władz KGHM i Związku Zawodowego Pracowników. Jeżeli nie zostanie podpisane porozumienie może dojść do referendum strajkowego w spółce.

Związki zawodowe domagają się jednorazowej premii specjalnej dla każdego zatrudnionego jako rekompensatę za wpływ podatku od wydobycia kopalin na wynagrodzenia pracowników. Ostatnie wzrosty cen surowców na światowych rynkach sprzyjają zyskom spółki wyrażonym w dolarach, natomiast umocnienie złotówki zbija cały ten zysk wyrażony w złotówkach. Ewentualny strajk bardzo negatywnie może się odbić na kursie spółki.

Tomasz Wyłuda, Doradca inwestycyjny, Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here