Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Zawęża się amplituda wahań – indeks WIG20

Wysoka zmienność nastrojów i brak jednoznacznej tendencji stopniowo ustają, a na ich miejsce wkracza zawężająca się konsolidacja. Zakres zmienności podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia zmalał do zaledwie 15 pkt. Obroty wyniosły 677 mln zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
W dalszym ciągu nie zmienia się układ techniczny indeksu WIG20. Notowania barometru największych spółek GPW poruszają się w zakresie zmienności ograniczonym poziomem 2.250 pkt. od dołu i poziomem 2.350 pkt. od góry. Po okresie podwyższonej zmienności, która jednak nie przyniosła rozstrzygnięcia, indeks stopniowo wygasza amplitudę wahań. Szczególnie było to widoczne podczas dwóch ostatnich sesji ubiegłego tygodnia. Indeks WIG20 utrzymał wsparcie na poziomie 2.300 pkt. Byki staną dzisiaj przed szansą na poprawę czerwcowej statystyki. Od rana bowiem obserwujemy poprawę sentymentu inwestycyjnego na świecie.

Piąty miesiąc ruchu bocznego na średnich spółkach – indeks mWIG40

Indeks mWIG40 w maju testował poziom oporu przy wartości 4.950 pkt. wyznaczony przez poprzednie maksimum cenowe z marca br. Strona popytowa nie była jednak w stanie podnieść notowań mWIG40 na nowe szczyty. Skończyło się szybkim odwrotem i spadkiem w rejon 4.650 pkt., gdzie znajduje się ważne techniczne wsparcie.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Nastroje na rynku średnich spółek poprawiły się w drugiej połowie maja br., co zaowocowało ponownym powrotem notowań mWIG40 w rejon wcześniejszych maksimów cenowych. Zakładamy, że po okresie konsolidacji, mWIG40 wróci do wzrostów. Linia trendu opisująca długoterminowe pozytywne tendencje stopniowo podchodzi w górę i aktualnie przebiega na poziomie 4.700 pkt.

Na Wall Street odreagowanie po serii spadków – indeks S&P

Odreagowanie w górę notowań ropy naftowej (Brent do poziomu 46,0 USD za baryłkę) poprawiło sentyment inwestycyjny wobec koncernów paliwowych. Dodatkowo pozytywne wyniki stress testów przeszedł sektor bankowy. Indeks S&P500 przerwał trzydniową serię spadków zyskując w piątek 0,16 proc. i powinien jeszcze odreagować w górę.

Informacje ze spółek

Torpol – najkorzystniejsza oferta poznańskiej spółki

Oferta Torpolu za 356,1 mln zł brutto okazała się najkorzystniejszą w przetargu PKP PLK dotyczącym zaprojektowania i wykonania robót w ramach projektu ”Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno-Ełk – podał Torpol w komunikacie. Wartość oferty netto to 289,5 mln zł.

Komentarz: W przetargu tym startowały również inne spółki giełdowe, w tym Trakcja, Budimex i ZUE. Oferta Torpolu okazała się najlepsza. Warto również zauważyć, że zmienia się procentowy udział poszczególnych wag w kryteriach wyboru wykonawcy. Wcześniej decydującym kryterium była cena, która zazwyczaj stanowiła 80 proc. Ostatnio natomiast daje się zauważyć tendencję do podwyższenia udziału pozostałych wag, czyli terminu realizacji (do 20 proc. ) i doświadczenia personelu wykonawcy (do 20 proc. ). Kryterium ceny równocześnie obniżane jest do ok. 60 proc.

Groclin – dywidenda mimo znacznego spadku zyskowności

ZWZ Groclinu podjęło uchwałę ws. wypłaty dywidendy w wysokości 0,2 zł na jedną akcję z zysku za 2016 r. – podała spółka w komunikacie.

Komentarz: Przy obecnym kursie giełdowym stopa dywidendy wynosić będzie  1,77 proc. Dniem przyznania prawa do dywidendy jest 14 lipca br., a wypłata nastąpi 1 sierpnia br. W ubiegłym roku Groclin wypłacił 0,5 zł na akcję. Dla porównania zysk netto spółki w 2015 r. wyniósł 43,6 mln zł, by w ubiegłym roku obniżyć się do zaledwie 452 tys. zł. Spółka jest w fazie zmiany profilu działalności. Nowy plan restrukturyzacji grupy zakłada wydzielenie i sprzedaż produkcji poszyć, a także inwestowanie w nowych obszarach. Zarząd wspomniał wcześniej, iż ze sprzedaży wydzielonej części zajmującej się produkcją poszyć, spółka mogłaby wypłacić dodatkową extra dywidendę.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here