Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Indeks WIG20 – Szeroki rynek systematycznie niżej

Początek tygodnia na GPW to przede wszystkim osłabienie tzw. szerokiego rynku. Wczorajsza statystyka pokazuje, że aż połowa walorów  z całej giełdy straciła na wartości. Akcji, których kurs wzrósł było niespełna 30 proc. Niemoc w dalszym ciągu dotyczy przede wszystkim walorów o niskiej kapitalizacji. Relatywne lepiej prezentują się blue chips, a indeks WIG20 utrzymuje się w konsolidacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potwierdzeniem siły porównawczej akcji z indeksu WIG20 jest fakt, iż 9 walorów z elitarnego grona w dniu wczorajszym zyskało na wartości. Indeks WIG20 stracił najmniej, bo symboliczne 0,13 proc. Ponownie jednak nie udała się próba wzrostu, co obrazuje kolejny czarny korpus z górnym cieniem na wykresie świecowym dziennym. Dużym spółkom jak na razie sprzyja dobra koniunktura na rynkach rozwijających, skupionych w koszyku emerging markets.

Czekamy na wyniki spółek za II kw. – indeks mWIG40

Cykl koniunkturalny i faza wzrostu gospodarczego sprzyjają poprawie wyników finansowych giełdowych spółek.  Wprawdzie sezon raportów za I kw. nie można ocenić jednoznacznie pozytywnie, jednak oczekiwana wobec wyników spółek za II kw. br. są optymistyczne. Czynnik ten będzie wspierał koniunkturę, której obiciem jest zachowanie indeksu mWIG40.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Najbliższym wsparciem dla barometru średnich spółek jest poziom 4.800 pkt. (linia łącząca ostatnie minima cenowe). Okres ostatnich dwóch tygodni to systematyczne obsuwanie się indeksu mWIG40 od silnego oporu zlokalizowanego w okolicach 4.950 pkt. Rynkowi nie służy początek okresu wakacyjnego. Wolne środki inwestorzy mogli również zablokować pod trwające oferty na rynku pierwotnym.

S&P500 broni technicznego wsparcia – indeks S&P

Pierwsza odsłona wczorajszej sesji na Wall Street należała do sprzedających. Inwestorów nie zachęcił do kupowania nawet lepszy od oczekiwań raport finansowy Pepsi. Rynkowi ciążyła m.in. obniżona rekomendacja przez Morgan Stanley dla spółki Snap Inc. (spadek kursu o blisko 9 proc.). Z czasem jednak nastroje ustabilizowały się. Na wykresie świecowym S&P500 pojawił się dolny cień, a ostateczny wynik sesji to symboliczny spadek S&P500 o 0,08 proc.

Informacje ze spółek

Energa – wygrana w czerwcowej aukcji OZE

Wszystkie dziewięć elektrowni wodnych wystawionych przez Energę wygrało w czerwcowej aukcji OZE dla istniejących źródeł o mocy do 1 MW – podała spółka w komunikacie prasowym.

Komentarz: Są to tzw. małe elektrownie działające na pomorskich rzekach o łącznej zainstalowanej mocy na poziomie 2,3 MW. Ilość sprzedanej przez nie energii stanowi 12 proc. wolumenu pozyskanego w aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki. W komunikacie Energa podała również, że posiada 46 elektrownie wodne spośród 727 pracujących w Polsce. Odnawialnymi źródłami energii zajmuje się Energa Wytwarzanie, należąca do grupy giełdowej spółki. Zarządza ona największą w kraju przepływową Elektrownią Wodną we Włocławku, 45 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce oraz Elektrownią Szczytowo-Pompową w Żydowie.

Orange Polska – planowane przejęcie zgodne z przyjętą strategią

Orange Polska bierze udział w negocjacjach z Multimedia Polska w sprawie nabycia 100 proc. udziałów w Multimedia Polska Energia – podał Orange w komunikacie.

Komentarz: Zarząd Orange Polska w swojej strategii przyjął poszerzenie portfolio usług dla gospodarstwa domowego, zatem zakup tej spółki jest zgodny z przyjętym wcześniej kierunkiem rozwoju giełdowej spółki. Multimedia Polska Energia świadczy sprzedaż energii elektrycznej zarówno odbiorcom biznesowym, jak i indywidualnym. Ewentualne przejęcie wiązać się jednak będzie z koniecznością poprawy wizerunku spółki Multimedia Polska Energia wobec, której w połowie ub. r. UOKiK wszczął postępowanie za wprowadzanie klientów w błąd przy sprzedaży energii.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here