Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


WIG20 drugie dzień z rzędu na plusie

W pierwszym tygodniu kwietnia inwestorzy powrócili do zakupów akcji. W ciągu ostatnich dwóch sesji indeks WIG20 wzrósł 2,9%. We wtorek indeks blue chipów podszedł 0,9% do 2 239 pkt. przy obrocie 621 mln zł. Pozytywnie wyróżniły się spółki z sektora górniczego (JSW +3,4%, KGHM +2,0%, PGNiG +1,34%) oraz banki (mBank +2,0%, PKO BP +1,67%, BZ WBK +1,45%). Na wykresie dziennym zarysowała się druga z rzędu biała świeca, co sugeruje kontynuację umocnienia notowań WIG20. Najbliższym celem byków jest niedawny opór na wysokości 2300 pkt.

Mniejsze spółki na drugim planie

W trochę słabszej dyspozycji są małe i średnie spółki. We wtorek kurs mWIG40 wzrósł 0,3% do 4 747 pkt. przy obrocie 148,6 mln zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że korekta jaka występuje w tym segmencie spółek jest płaska i nie zagraża głównej tendencji wzrostowej. Małe i średnie spółki są mocno wrażliwe na koniunkturę gospodarczą, a ta wykazuje symptomy poprawy. Zatem wydaje się, że sentyment do małych i średnich spółek nie powinien wygasać w najbliższym czasie. Tym bardziej, że najnowsze prognozy makro wskazują na przyspieszenie wzrostu gospodarczego nad Wisłą.

Za oceanem wzrosty

Na Wall Street dominuje optymizm. We wtorek indeks S&P500 wzrósł 0,06% do 2 360 pkt. Sezon publikacji wyników finansowych za 4kw16 dobiega końca, dlatego teraz inwestorzy skupiać się będą na danych makro. Dzisiaj ich nie zabraknie, ponieważ rynek zapozna się z sytuacją w sektorze usług (indeks PMI oraz ISM). Poza tym światło dzienne ujrzy raport ADP przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia  w USA. O godz. 20 zostanie opublikowany protokół  z ostatniego posiedzenia FOMC. Uwadze inwestorów nie powinien umknąć raport o stanie zapasów paliw  w USA.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Informacje ze spółek

KGHM – Zapowiedź wypłaty dywidendy ucieszyła inwestorów

KGHM rozważy wypłatę dywidendy w ramach szerszego przeglądu strategicznego w maju – poinformował w wywiadzie dla Bloomberga prezes spółki Radosław Domagalski-Łabędzki.

Informacja o możliwości wypłaty dywidendy w 2017 roku pojawiła się już 17 marca w czasie publikacji wyników finansowych za 4kw16. Wtedy pojawiły się pierwsze prognozy analityków dotyczące wysokości dywidendy, które mówiły, że będzie ona wyższa niż w 2016. Jest to pozytywna wiadomość dla akcjonariuszy, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost notowań KGHM. Poza tym spółce sprzyja otoczenie w którym rosną notowania miedzi oraz umacnia się kurs amerykańskiego dolara.

Comarch – Akwizycja sposobem na wzrost udziałów w rynku

Comarch sfinalizował w poniedziałek przejęcie spółki Geopolis za 8,05 mln zł – podała spółka w komunikacie.

Rok 2016 to był trudny okres dla spółek informatycznych na polskim rynku. Brak przetargów przełożył się na istotne pogorszenie wyników finansowych z tego tytułu. Obronną ręką wyszedł z opresji Comarch, który skutecznie dywersyfikuje swoją działalność osiągając połowę przychodów z zagranicy. Przejęcie kolejnej spółki pozwoli Comarchowi jeszcze bardziej umocnić się na rynku usług informatycznych. Poza tym warto zwrócić uwagę, że znacząco poprawiły się perspektywy dla spółek informatycznych w tym roku. W pierwszym kwartale 2017 r. liczba ogłoszonych zamówień publicznych w obszarze usług informatycznych, oprogramowana i sprzętu wzrosła o 32% do 405 z 307 w analogicznym okresie 2016 r. Jeśli Comarch wykorzysta szanse jakie daje mu rynek to pozycja lidera w branży informatycznej wydaje się niezagrożona.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor i BM ING Banku Śląskiego nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody BM ING Banku Śląskiego jest zabronione.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here