Naga MarketsGeneralnie inwestorzy na rynku giełdowym nie mają powodów do narzekania. Wall Street znajduje się blisko historycznych szczytów, a europejskie indeksy wciąż utrzymują się w trendzie wzrostowym. Brak jest eskalacji konfliktu handlowego, a inwestorzy ignorują ewentualne napięcia płynące z Bliskiego Wschodu. Niemniej brak było ważnego czynnika, który mógłby przypieczętować utrzymanie trendu wzrostowego na giełdach, a w szczególności w Europie.

Europejski Bank Centralny w ogromnym stopniu rozczarował rynki finansowe. Nie mieliśmy w zasadzie żadnej jasnej komunikacji dotyczącej przyszłych ruchów w stosunku do polityki monetarnej. EBC nie zapowiedział obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie i jedynie wspomniał o możliwości przestudiowania wprowadzenia kolejnej serii programu skupu aktywów. To było zdecydowanie za mało, aby rozpocząć nową falę wzrostów na indeksach. Z drugiej strony EBC nie można powiedzieć, że EBC nie chce niczego więcej robić w przyszłości, wobec czego nie obserwujemy w tym momencie totalnego odwrotu na rynku akcyjnym. Czy jednak Fed naprawi całą sytuację?

Rezerwa Federalna rozpoczyna swoje posiedzenie we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę o godzinie 20:00 polskiego czasu. W tym momencie w pełni wyceniona jest obniżka o 25 punktów bazowych, ale mało kto wierzy w możliwość głębszego cięcia. W tym momencie gospodarka amerykańska rozwija się w większym od oczekiwań tempie. Dane za II kwartał pokazały wzrost w tempie annualizowanym na poziomie 2,1%. Rynek oczekiwał 1,8%, choć warto wspomnieć, że większość tego wzrostu związana była z ogromnym wzrostem konsumpcji. Ta wzrosła o 4,3%, co było ogromnym przyrostem w porównaniu do okresu rok wcześniej czy poprzedniego kwartału. Kuleją za to inwestycje oraz eksport, co powoduje, że w przypadku pojawienia się problemów u konsumentów, amerykańska gospodarka będzie borykała się z recesją. Czy Fed również widzi takie powiązania? Czy jednak będziemy mieli „jastrzębią obniżkę” ze wskazaniem, że jest to jedynie środek zaradczy dla gospodarki.

Tymczasem wyniki z Wall Street zaskakują pozytywnie. Dobre wyniki pokazuje McDonald’s, Twitter czy Alphabet. W przyszłym tygodniu kontynuacja sezonu wyników, które prawdopodobnie będą wspierały utrzymanie się pozytywnego sentymentu na Wall Street. Dzisiaj S&P 500 wyraźnie zyskuje i odrabia większość wczorajszych strat, znajdując się zdecydowanie powyżej 3000 punktów. Z kolei w Polsce na WIG20 trwa walka o pozostanie powyżej 2300 punktów. Na samym końcu sesji indeks traci nieznacznie w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here