Naga MarketsNastroje na światowych parkietach są obecnie bardzo mocne. Pomimo mieszanej sytuacji w Europie, która może być wywołana poprzez możliwą zmianę polityki EBC, obecnie notowane zyski spółek w Stanach Zjednoczonych windują amerykańskie indeksy coraz wyżej. W przypadku polskiego rynku dzisiaj możemy mówić zdecydowanie o rozczarowaniu, choć dzień rozpoczął się całkiem mocno. 


Rezerwa Federalna podczas zwykłego posiedzenia nie zdecydowała się na zmianę swojego nastawienia polityki monetarnej. W dalszym ciągu wskazuje na dobre perspektywy gospodarcze, które uzasadniają podwyżki stóp procentowych. Jednak przy ostatnich słabszych trendach inflacyjnych, które zauważył Fed, dalsze podwyżki mogą być wstrzymane. Rynek ocenia szanse na kolejną podwyżkę w tym roku jedynie na poziomie 45%. Ogólnie wydźwięk danych z USA jest obecnie gorszy, choć z drugiej strony nie można mówić o złej sytuacji. Względne utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest pozytywne dla amerykańskich spółek. Co więcej, wyniki finansowe prezentowane przez najważniejsze z nich silnie zaskakują. Facebook oraz Verizon są dzisiaj motorami napędowymi głównych indeksów za sprawą genialnych danych finansowych. Obecnie estymuje się, że zyski spółek S&P 500 wzrosły o 9,9% w drugim kwartale tego roku, co jest znacznym wzrostem w porównaniu do prognozy na poziomie 8,0% z początku tego miesiąca. Wobec takiego zbiegu okoliczności, główne indeksy z Wall Street rosną do najwyższych poziomów w historii.

W Europie sytuacja nie jest jednak tak dobra. Ostatnie umocnienie się euro, wzrost rentowności nie służy spółkom. Niemniej nie widać w tym momencie czynników, które miałyby doprowadzić do jakiejś większej korekty. Owszem mamy do czynienia z sygnałem ostrzegawczym z amerykańskiego rynku w postaci silnego wykupienia indeksów oraz najniższego w historii poziomu indeksu VIX. Niemniej VIX potrafi “szorować po dnie” przez lata, dlatego kontynuacja wzrostów nie jest wykluczona. Po godzinie 17:30 niemiecki DAX tracił 0,81%, CAC 40 zniżkował o 0,09%, natomiast brytyjski FTSE 100 jest niżej o 0,27%.

Na GPW bardzo podobne nastroje do europejskich. Dzisiaj jesteśmy po debiucie giganta z branży telecom. Play Communications pomimo oczekiwań rozczarował na debiucie tracąc niemal 1,4%. Sam WIG20 zniżkował o 0,40%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here