Naga MarketsPanorama Warszawy. Źródło: Wikimedia Commons

Poniedziałkowa sesja przebiegała w szampańskich nastrojach. Pokaźne wzrosty notowały zarówno bazowe rynki giełdowe na Starym Kontynencie, jak i rodzima GPW. Duża w tym zasługa doniesień z Włoch o przyjęciu porozumienia ws. udzielenia pomocy dwóm regionalnym bankom.


Sektor bankowy wiedzie dziś prym w przypadku większości parkietów giełdowych. W dużej mierze to zasługa informacji z Włoch. Tamtejszy rząd zgodził się na udzielenie pomocy dwóm regionalnym bankom w kwocie 17 mld euro. Jest to krok w dobrą stronę, gdyż od dłuższego czasu włoski sektor bankowy zmaga się z problemem dużej ilości trudno spłacalnych pożyczek oraz potrzebą zwiększenia kapitałów własnych. Eskalacja jego kłopotów stanowiłaby duże ryzyko dla stabilności systemu finansowego w całej strefie euro, więc nie dziwi pozytywny odbiór ze strony inwestorów działań zmierzających na zmniejszenie tego zagrożenia.

Ponadto za Oceanem nabierają tempa prace nad propozycją reformy nad systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Wstępne poprawki do tak zwanego Obamacare już pod koniec kwietnia przyjęła Izba Reprezentantów, a teraz toczy się walka o poparcie w Senacie. Przyjęcie zmian zakładających ograniczenie kosztów ubezpieczeń zdrowotnych jest według Republikanów warunkiem koniecznym do implementacji reformy podatkowej. Obecnie rynek nastawia się, że wejdzie ona w życie w przyszłym roku fiskalnym. Dlatego też postępy na tym polu powinny być pozytywnie odbierane przez inwestorów. W efekcie dzisiejszą sesje Wall Street rozpoczęło od wzrostów – S&P500 zyskuje około 0,3%, Dow Jones 0,4%, a Nasdaq nieco ponad 0,1%. Natomiast w Europie największe zyski odnotował włoski FTSE MIB, który zyskał 1,10%.

W Warszawie również to banki były lokomotywą wzrostów, co sprawiło, że WIG20 wzrósł o niemal 1,79%. Pozostałe benchmarki także radziły sobie całkiem nieźle – mWIG40 zyskał 0,8%, sWIG80 0,16%, a cały WIG 1,5%. Pośród blue chipów sporo zyskał Pekao. Bank tym samym ogranicza straty z ubiegłego tygodnia. Co więcej, sentyment wobec akcji Banku wspiera nowa rekomendacja od JP Morgan (“przeważaj w portfelu”), która zakłada ich cenę docelową na poziomie 147 PLN. W górę poszły także notowania mBanku, co jest pochodną pozytywnych sygnałów płynących od jego właściciela – Commerzbanku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here