Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Rynek wtórny vs. rynek pierwotny – indeks WIG20

Kupujący niedługo mogli się cieszyć z powrotu indeksu WIG20 ponad poziom 2.300 pkt. Wykazana słabość naszego rynku w dniu, kiedy Wall Street była zamknięta, ponownie sprowadziła barometr dużych spółek poniżej wspomnianego psychologicznego wsparcia. Wiarygodność tego sygnału ogranicza jednak niska wartość obrotów, które wyniosły wczoraj jedynie 372 mln zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Koniunktura na dużych spółkach od zanotowanego w połowie maja br. przesilenia, nadal nie zachęca do inwestycji. Kluczowym technicznym oporem pozostaje poziom 2.350 pkt. Możemy poprowadzić wstępną linię tendencji spadkowej, która stopniowo obniża się i ogranicza lokalne korekty wzrostowe. Obecnie linia ta przebiega w rejonie poziomu 2.330 pkt. Głównym czynnikiem ryzyka dla GPW jest przedłużająca się konsolidacja barometrów na Wall Street. Inwestorzy obawiają się, iż tamtejszy rynek będzie potrzebował korekty po dotychczasowej skali zwyżek.

Jak na razie ruch boczny na indeksie WIG – indeks WIG

Majowy szczyt indeksu WIG zapewniły duże spółki, które korzystały z dobrej koniunktury na parkietach emerging markets. Z kolei walory średniej kapitalizacji lepiej zaprezentowały się podczas czerwcowego odreagowania w górę. Pogarszają się jednak nastroje inwestycyjne w pierwszych dniach wakacji.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Głównym problemem okazuje się niska aktywność inwestorów, która uniemożliwia podaży uplasowanie na rynku większej liczby akcji. Częściowo na odpływ kapitału na wtórnym rynku wpływ ma również rynek pierwotny i nowe oferty w ramach IPO (m.in. Play i GetBack). Indeks WIG nie sprostał wyzwaniu przebicia oporu w strefie 61,5-62,0 tys. pkt. W najbliższym czasie można spodziewać się testowania psychologicznego wsparcia na 60,0 tys. pkt.

Protokół z posiedzenia FOMC po powrocie z dłuższego weekendu – indeks S&P

Inwestorzy za oceanem wczoraj świętowali Dzień Niepodległości. Giełdy nie pracowały. Głównym punktem dzisiejszego kalendarium makro jest protokół z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Ścieżka przyszłych działań w polityce pieniężnej będzie miała wpływ na kierunek wybicia indeksu S&P500 z dotychczasowego obszaru konsolidacji (2.415-2.450 pkt.).

Informacje ze spółek

Apator – spółka systematycznie zwiększa portfel zamówień

Oferta spółki z grupy Apatora na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa została wybrana jako najkorzystniejsza – poinformował Apator w komunikacie. Wartość oferty wynosi 17,7 mln zł.

Komentarz: Jest to kolejny wygrany przetarg przez Apatora. Pod koniec czerwca br. spółka informowała o kontrakcie z Tauronem na ofertę liczników o wartości 18,1 mln zł z terminem realizacji  w 2018 r. W maju podobny kontrakt o wartości 19,1 mln zł Apator podpisał z Tauron Dystrybucją. Warto również wspomnieć, że wygrana w przetargu ogłoszonym przez PSG nie oznacza, iż kontrakt wynosić będzie wskazaną kwotę 17,7 mln zł. Umowa przewiduje bowiem możliwość zwiększenia zamówienia maksymalnie o 40 proc.

Vistula – przyzwoite wyniki sprzedażowe za czerwiec

Vistula miała w czerwcu 2017 roku około 60,3 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rdr o około 12,3 proc. – podała grupa w komunikacie. W okresie styczeń – czerwiec przychody wyniosły około 307,8 mln zł, co oznacza wzrost rdr o około 12,4 proc.

Komentarz: Spółki odzieżowe tradycyjnie na początku miesiąca raportują swoje wyniki sprzedażowe za poprzedni okres. Wysoka czerwcowa sprzedaż Vistuli to przede wszystkim efekt wyższej sprzedaży odnotowanej przez segment jubilerski W. Kruk (wzrost o ok. 26,4 proc. r/r). W segmencie odzieżowym przychody były wyższe o 6 proc. (narastająco od początku roku wzrost o 14,9 proc.). Ważne jest również utrzymanie marży na sprzedaży na poziomie ponad 50 proc. Można przypuszczać, że podjęte na początku czerwca br. działania mające na celu połączenie działalności ze spółką Bytom, będą miały na celu m.in. obronę rentowności, kosztem niewielkiego spadku dynamiki sprzedaży.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here