whitebit

Wtorek niespodziewanie stał się dniem pełnym wrażeń a to za sprawą Jörg Asmussena, niemieckiego członka ECB, który swoją wypowiedzią wywołał ogromną falę wyprzedaży euro doprowadzając notowania EURUSD do miesięcznych minimów.

Cóż takiego powiedział Asmussen?  1. instrukcje wyprzedzające dotyczą okresu do 12 miesięcy (Draghi w zeszłym tygodniu wskazał, iż stopy pozostaną na obecnym poziomie lub będą niższe przez określony czas, nie precyzując tego okresu).
  2. wszyscy członkowie byli zgodni co do czwartkowych decyzji, również w sprawie stóp procentowych 
  3. jeżeli zajdzie potrzeba, ECB ma wiele standardowych i niestandardowych środków do użycia 
  4. zapytany, powiedział iż nie wyklucza możliwości uruchomienia nowego LTRO

Punkt 4 był powodem tak silnych ruchów na rynku. LTRO, czyli long-term refinancing operation, jest programem poprzez który ECB dostarcza kapitału bankom komercyjnym. Mówiąc wprost są to pożyczki o bardzo niskim oprocentowaniu (1%), o okresie trwania do 3,6,12 a nawet i 36 miesięcy. W ten sposób ECB dokonuje zastrzyku gotówki, który ma za zadanie poprawić płynność w sektorze bankowym, jednocześnie zachęcając ów banki do zwiększenia swoich akcji kredytowych lub inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa. Aby uzyskać pożyczkę, bank musi przedłożyć zabezpieczenie, którym oczywiście są aktywa finansowe, w tym obligacje państwowe. W tym momencie, zrozumiałym jest fakt iż LTRO nie tylko pełni wspomniane powyżej dwie funkcje ale także ma posłużyć jako zachęta do skupowania obligacji państwowych pod zastaw pożyczki, dzięki czemu rentowności a więc i koszty obsługi długu dla danego państwa by malały. Z tych powodów, LTRO porównuje się do QE jako jego mniej śmiały odpowiednik. Z tego właśnie powodu wspólna waluta była nerwowo wyprzedawana.

Po godzinie od wypowiedzi Asmussena, ECB zdementowało jakoby instrukcje wyprzedzające dotyczyły czasu do 12 miesięcy. Nie mówiąc nic jednakże o LTRO.

Chwilę przed tym jak słowa Asmussena obiegły świat, dowiedzieliśmy się iż MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obniżył prognozę dynamiki wzrostu PKB dla świata z 3,4% do 3,1% co część komentatorów błędnie zinterpretowała jako przyczynek spadków. Jest to niewątpliwie pesymistyczna informacja jednak przeświadczenie o tym, że w tym roku nie zobaczymy odbicia jest już w cenach. Na domiar wszystkiego, prognozy MFW znaczą dla inwestorów coraz mniej gdyż po prostu w ostatnich czasach są zbyt często zmieniane o bardzo duże zakresy co budzi wątpliwości, co do ich trafności.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Kolejną złą wiadomością dla Europy jest dzisiejsza decyzja agencji S&P o cięciu ratingu Włoch z BBB+ do BBB chociaż nie wywiera ona znaczącej presji na notowania.

Środa ma jedno najważniejsze wydarzenie. O godzinie 20:00 poznamy sprawozdanie z ostatniego posiedzenia FOMC co da dokładniejszy obraz argumentów, które skłoniły Bena Bernanke do sugestii jakoby QE było blisko początku wygaszania. A słowa te doprowadziły do obecnej dynamicznej fali wzrostowej na USD. Również i on, będzie miał swoje wystąpienie o 22:10, jednak należy zauważyć iż jest ono poświęcone działalności historycznej FED gdyż jest to wystąpienie na konferencji. Mimo to, spodziewana jest seria pytań, która może zatrząsnąć rynkiem w razie niespodziewanych odpowiedzi ze strony Bena.

Szymon Nowak (1do1)Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj