Gdyby konsensus rynkowy jedno miał imię, nie byłby dziś zadowolony ze swoich prognoz. Wczoraj dał się zaskoczyć przez Bank Centralny Australii, który obciął stopę referencyjną o 25 punktów bazowych a dzisiaj również to samo zrobiła RPP ku ogólnemu przekonaniu, iż stopy pozostaną niezmienione. Decyzja, która została podjęta wbrew temu co mówił Marek Belka na poprzedniej konferencji, iż do czerwca kolejnych cięć nie będzie, najprawdopodobniej oznacza, iż w najbliższym czasie poznamy serię odczytów poniżej oczekiwań. Rada ma swoje narzędzia i dostaje wyniki wcześniej niż są one publicznie dostępne dzięki czemu może wcześniej reagować. Sprowadzenie stopy referencyjnej do najniższego poziomu w historii Polski (3,00%) oznacza najprawdopodobniej, iż zakładana dynamika wzrostu PKB za 1 kwartał 2013, którą poznamy 31 lipca br. będzie znacznie niższa od prognoz (0,6%). Pocieszający może być fakt, że gdyby rada przewidywała ujemną dynamikę, czytaj recesję, zdecydowała by się na cięcie o 50 pb. Z obniżki na pewno mogą się cieszyć posiadacze kredytów w PLN, którym dzięki tej decyzji, zmaleje wielkość raty jak również inwestorzy na giełdzie gdyż tańszy koszt pieniądza sprzyja wzrostom a więc istnieje szansa, iż obecna fala wzrostowa przełamie trwający od początku roku marazm jest większa.
W ślady Australii, Polski i Kenii nie poszła Norwegia gdzie główna stopa została dzisiaj podtrzymana zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 1,5%.
Po wczorajszym odczycie zamówień fabrycznych z Niemiec, dzisiejszy odczyt produkcji przemysłowej był praktycznie pewien, iż będzie lepszy od oczekiwań i tak rzeczywiście było. Wyniósł on 1,2% wobec oczekiwanego spadku w wysokości 0,1% w konsekwencji czego euro się umocniło.
Wydarzeniami z gatunku niezaplanowanych były wypowiedzi w kwestii działalności ECB. Jednym z ich autorów był członek zarządu ECB Yves Mersch, który powiedział, że czym stopy procentowe ECB są bliższe zeru, tym cięcia są coraz mniej efektywne. Zgrywa się to idealnie z artykułem, który pojawił się w dzisiejszym niemieckim Die Walt na temat możliwej większości w zarządzie ECB do podjęcia decyzji aby bank rozpoczął swą aktywność na rynku ABS (asset-backed securities), który po ostatnim kryzysie praktycznie nie istnieje. Papiery typu ABS polegają, w bardzo uproszczonej wersji, na tym, iż zbiór aktywów przynoszących cykliczne płatności (różnego rodzaju kredyty, od hipotecznych po karty kredytowe) zostaje podzielony na części a następnie “zapakowany” w produkt finansowy (ABS) i sprzedane dalej inwestorom. Dzięki takiemu zabiegowi instytucja udzielająca kredytu, przenosi swoje ryzyko na inwestorów, którzy w zamian za to otrzymują określony zwrot. Dla przypomnienia dodam, iż typowymi papierami typu ABS były CDO (obligacje zabezpieczone kredytami, które po pewnym czasie zostały zamienione na kredyty sub-prime czyli mówiąc brzydko, kredyty śmieciowe), które okazały się głównym podmiotem ostatniego kryzysu finansowego. Część zarządu ECB w tym przewodniczący Mario Draghi chcą aby ECB gwarantowało ABS zabezpieczone przez kredyty dla SME (small and medium enterprises – małe i średnie przedsiębiorstwa). W tym wypadku EIB (Europejski Bank Inwestycyjny) mógłby wykorzystywać te papiery aby refinansować swoją działalność w banku centralnym. Rozruszanie rynku ABS ma na celu pośrednie dofinansowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez łatwiejszy dostęp do gotówki gdyż to właśnie ten sektor biznesu odpowiada za znaczący obszar gospodarki w UE.
Pod względem kalendarzowych wydarzeń, jutrzejszy dzień zapowiada się najciekawiej w tym tygodniu, z decyzją na temat stopy procentowej w Wielkiej Brytanii na czele, która jest prognozowana niezmiennie na poziomie 0,50%. Jutrzejszy dzień to również seria danych o bezrobociu – poznamy odczyty z Nowej Zelandii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych.
Kalendarz:
0:45 NZD – zmiana w poziomie zatrudnienia oraz stopa bezrobocia z Nowej Zelandii
3:30 AUD – zmiana w poziomie zatrudnienia oraz stopa bezrobocia z Australii
CNY – inflacja konsumencka oraz producencka z Chin
10:00 EUR – comiesięczny biuletyn ECB
10:30 GBP – produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii
13:00 GBP – stopa procentowa oraz poziom skupu aktywów
Oświadczenie MPC po decyzji w sprawie stopy procentowej
14:30 USD – wnioski o bezrobocie
Ponadto w dniu jutrzejszym z okazji święta (Wniebowstąpienie Pańskie) na rynku nie obecne będą Niemcy, Francja oraz Szwajcaria.
Odczyty danych możecie na bieżąco śledzić w naszym kalendarzu: https://comparic.pl/kalendarz/kalendarz-makroekonomiczny/
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |