Naga MarketsWydarzenie dnia było tylko jedno i to bardzo znaczące. Mowa o raporcie na temat inflacji Banku Anglii wraz z zawartymi instrukcjami wyprzedzającymi. Jego treść została opisana we wpisie “Bank of England celuje w 7% stopę bezrobocia!” także pominę jego wartość merytoryczną, gdyż osoby zainteresowane mogą przejść do wspomnianego wpisu. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na niestandardowe (na pierwszy rzut oka) zachowanie brytyjskiego funta. To już kolejny raz po reakcji na wczorajszą decyzję RBA gdy to notowania poruszają się w przeciwnym kierunku niż wskazywała by na to logika. Przynajmniej dopóki nie zajrzymy głębiej. 

Przypomnę, iż pierwsza informacja jaka napłynęła na rynek mówiła o powiązaniu stóp procentowych ze stopą bezrobocia na poziomie 7%. Dosłownie sekundy przed tym gdy pojawiły się takie nagłówki, nastąpiła gwałtowna wyprzedaż funta. W tym momencie pewnie większość spoglądając z perspektywy czasu, powiedziałaby iż było to wybijanie stop lossów. Jednakże osobiście uważam, iż było całkiem inaczej. Pierwszy ruch był zgodny z główną tezą raportu, która mówi o stopie bezrobocie przekładającej się na niskie stopy procentowe co najmniej do 2016 roku. Jest to informacja jak najbardziej negatywna dla funta. Skąd tak szybka wyprzedaż waluty? Mimo, iż u nas również wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, często zapominamy o tym, że za większość obrotów są odpowiedzialne roboty. Nie jest również tajemnicą, iż szczególnie w ostatnich latach powstało wiele systemów, które analizują raporty czy oświadczenia pod kątem użytych zwrotów, fraz czy nawet pojedynczych słów po czym zawierają transakcję. Biorąc pod uwagę, iż raport niespecjalnie zaskoczył, można się spodziewać iż roboty były nastawione na poszukiwaniu frazy mówiącej o długości utrzymania stóp procentowych. Po znalezieniu tego fragmentu, roboty rozpoczęły sprzedaż. Jednak chwilę później rozpoczęła się konferencja prasowa na której zaczęło pojawiać się coraz więcej “jeżeli”, a także dalsza analiza raportu przyniosła więcej sprzeczności na co roboty odwróciły pozycje a inwestorzy manualni podążali za słowami Carneya. Co zmieniło obraz utrzymywania niskich stóp procentowych do 2016 roku/spadku stopy bezrobocia do poziomu 7%? Carney zaznaczył, iż:

  • stanowkisko BOE będzie zależeć od kondycji gospodarki,
  • brana pod uwagę będzie również inflacja,
  • instrukcja będzie nieważna jeżeli w ciągu 18-24 miesięcy inflacja wyniesie 2,5%,
  • instrukcja będzie nieważna jeżeli BOE stwierdzi zagrożenie dla stabilności finansowej,
  • podtrzymywanie niskich stóp procentowych niesie za sobą ryzyka dla stabilności finansowej.

Wszystkie te podpunkty niosą za sobą dużą ilość warunków w porównaniu do bezwarunkowego scenariusza, którego spodziewał się rynek. Stąd gwałtowna fala aprecjacji brytyjskiego funta, która miała miejsce w ciągu całego dnia.

W czwartek natomiast przeczytamy sprawozdanie ze spotkania Banku Centralnego Japonii jak i posłuchamy konferencji. Żadne zmiany na aktualnym spotkaniu nie są przewidywane, jednak prawdopodobnie w następnych miesiącach program skupu aktywów zostanie zwiększony. Ma to związek z gorszymi od przewidywań danymi z gospodarki jak i słabszymi prognozami na przyszły rok, które wynikają z kontrowersyjnych zmian podatkowych oraz ogólnej kondycji światowych gospodarek.

Oczywiście jak w każdym czwartek, poznamy również ilość wniosków o bezrobocie w Stanach Zjednoczonych, które jest przewidywane na poziomie 336 tyś, co stanowi wzrost o 10 tyś względem poprzedniego tygodnia.

Kalendarz na czwartek:

kalendarz
Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here