Naga Markets

Zgodnie z oczekiwaniami, wydarzeniem dnia okazało się cięcie głównej stopy procentowej przez RBA o 25 punktów bazowych z 3,00% do 2,75%. Konsensus przewidywał utrzymanie stop na poprzednim poziomie także biorąc pod uwagę scenariusz opisany we wczorajszym wpisie, nastąpiła wyprzedaż australijskiego dolara, który w relacji do dolara amerykańskiego został zniesiony do kluczowego poziomu wsparcia.







Za scenariuszem odbicia przemawia poza technicznym aspektem, dosyć gołębie oświadczenie wydane przez RBA (pełny tekst dostępny tutaj https://www.rba.gov.au/media-releases/2013/mr-13-10.html), które pozostaje optymistyczne względem rozwoju gospodarczego na świecie.

Pozostając w temacie stóp procentowych, czas na ciekawostkę ze świata ponieważ przełożenia na portfel większości traderów to wydarzenie nie miało. RBA nie było jedynym bankiem centralnym, który dokonał cięcia stóp w dniu dzisiejszym a na dodatek inny bank zrobił to w dużo większym stopniu bo aż o 100 punktów bazowych! Czy wiecie o jakim państwie mowa? O Kenii.

Źródło: zerohedge.com

Kończąc temat stóp procentowych, jutro poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych w Polsce. Obecnie główna stopa referencyjna znajduję się na historycznie niskim poziomie (3,25%) i konsensus rynkowy nie prognozuje jutro żadnych niespodzianek czyli spodziewane jest utrzymanie ów poziomu. Jednak jak pokazuje przykład RBA, konsensus nie zawsze ma rację i w tym wypadku prognozując obniżkę o 25 punktów bazowych dopiero w czerwcu, może być w błędzie, chociaż ja osobiście przykładam się do zdania konsensusu. Należy pamiętać, iż na ostatnim posiedzeniu stopa referencyjna została obcięta aż o 50 punktów bazowych i wydaje się realnym, iż przed kolejną obniżką nastąpi miesiąc przerwy. Po stronie cięcia stoi jednak wiele makroekonomicznych danych takich jak z miesiąca na miesiąc słabnąca krajowa gospodarka, spadająca inflacja a obecnie i pośrednia presja ze strony ECB, który też obniżył w zeszłym tygodniu główną stopę. Jeżeli RPP zdecyduję się na obniżkę, na rynku PLN powinien się osłabić a jednocześnie na WIG20 powinniśmy zauważyć wzmocnienie ostatniego ruchu wzrostowego.

Drugim wydarzeniem dnia był odczyt na temat zamówień fabrycznych w Niemczech, który pokazał ku zaskoczeniu wzrost na poziomie 2,2% wobec oczekiwanego spadku o 0,4%. Po tym wydarzeniu EUR gwałtownie zyskało a DAX umocnił się na swoich historycznych maksimach. W dniu  jutrzejszym poznamy dane na temat produkcji przemysłowej, które będą szczególnie obserwowane po dzisiejszych wynikach.

AVA Trade

Kalendarz na środę:

CNY – Bilans Handlowy w Chinach

9:15 CHF – inflacja konsumencka m/m

12:00 EUR – produkcja przemysłowa z Niemiec

Szymon Nowak (1do1)



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 7/8 maja
Następny artykułForex – Opcje wygasające 8 maja 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here