Naga Markets

Dzisiejszy dzień nie miał zaplanowanych żadnych ważnych wydarzeń i w dużej mierze obyło się bez zaskoczeń.

Ważnym wydarzeniem jest zmiana długoterminowej perspektywy dla USA z negatywnej na stabilną przez agencję S&P. Jako główny powód analitycy S&P podają głównie stabilność gospodarczą Stanów jak i dobre perspektywy rozwoju. Nic szczególnego biorąc pod uwagę, iż ze świecą szukać inwestorów kierujących się perspektywą agencji ratingowych. To co można uznać za ciekawostkę to fakt, iż decyzje o obniżce ratingu zostały podane po zamknięciu notowań natomiast dzisiaj, decyzja o podwyżce perspektywy została podana przed otwarciem rynku. Ot, taka drobnostka. Traktując to na poważnie, osobiście uważam to po prostu za kompletny brak profesjonalizmu a co za tym idzie kompletny brak wiarygodności agencji ratingowych, które w obecnym czasie nie pełnią jak dla mnie żadnej istotnej roli.Z polskiej punktu widzenia był to kolejny dzień wyprzedaży naszego długu. Minister Rostowski, który jeszcze miesiąc temu wykazywał sporą aktywność na twitterze, chwaląc polskie papiery, tak jakby osłabł. W przeciągu miesiąca z okolic 3% doszliśmy do 3,89% i tutaj pojawia się pytanie czy jest to tylko korekta bardzo dynamicznej fali kupna z ostatnich miesięcy czy jest to odwrócenie trendu.

Wtorek zapowiada się ciekawiej za sprawą dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich jest oświadczenie BOJ w sprawie polityki monetarnej po której nastąpi konferencja przewodniczącego Banku Centralnego Japonii. Ostatnie odczyty z kraju kwitnącej wiśni sugerują, iż widmo deflacji jest mniejsze także należy spodziewać się umiarkowanego tonu oświadczenia. Trzeba również pamiętać o tym, iż na Kurodę posypało się dużo negatywnych opinii pod względem tego jaką zmienność wywołuje on na japońskich obligacjach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tym razem z tego powodu, pozostanie bardziej powściągliwy w swoich opiniach.

Drugim wydarzeniem jest początek dwudniowego posiedzenia Niemieckiego Sądu Konstytucyjnego, który rozpatrzy wniosek złożony przez ponad 37 tysięcy obywateli, w sprawie legalności programu OMT prowadzonego przez ECB z niemiecką konstytucją. Program OMT powstał w zeszłym roku i zakłada skup obligacji państw zagrożonych bankructwem w celu zbicia ich rentowności co przekłada się również na gwarancję ECB względem danego kraju. Niemcy również w tym wypadku są głównym dawcą kapitału więc niemieckie wątpliwości są jak najbardziej zrozumiałe. Podobno zdania w sądzie są bardzo mocno podzielone a werdykt, iż ECB działa niezgodnie z prawem byłby precedensem według mnie nie mniejszym niż opuszczenie któregoś z krajów ze strefy euro. A to z powodu, iż nie do końca wiadomo co w wypadku takiej decyzji się stanie. Nie będzie ona miała wpływu na ECB ponieważ niemiecki sąd nie ma do tego odpowiedniej jurysdykcji. O sprawach całej UE a w tym wypadku i ECB, może decydować tylko Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Mimo tego, jeżeli Niemcy uznaliby działania ECB za niezgodne ze swoją konstytucją, istnieje prawdopodobieństwo iż musieli by zawiesić finansowanie a to oznacza potężne kłopoty całej UE. W bardzo odważnym scenariuszu, Niemcy są zmuszone zawiesić całkowicie wpłaty do UE co oznaczałoby wystąpienie ze strefy euro. Oczywiście jest to w tym momencie, scenariusz bardzo mało prawdopodobny ale pokazuje on jak wiele niewiadomych jest w obecnej sytuacji. Posiedzenie Niemieckiego Sądu Konstytucyjnego potrwa najbliższe dwa dni ale werdyktu należy się spodziewać najwcześniej za kilka tygodni.

Kalendarz na Wtorek:

Oświadczenie oraz konferencja BOJ jak zawsze nie ma wyznaczonych dokładnych godzin ale odbędzie się w godzinach porannych.

Jedynym ważnym odczytem będzie produkcja przemysłowa m/m z Wielkiej Brytanii o 10:30.

AVA Trade

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMrYogi – czyli co słychać na FX poz.3
Następny artykułKomentarz dzienny makro – 10/11 czerwca
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here