Naga MarketsPierwszy dzień tygodnia dobiega końca, dzięki czemu możemy przejść do analizy najważniejszych wydarzeń poniedziałku jak i tego co wydarzy się jutro.

Zacznijmy standardowo, od tego co wydarzyło się dzisiaj czyli przede wszystkim od danych PMI, które okazały się lepsze, w niektórych przypadkach znacząco, od prognoz.

PMI
Opracowanie własne

Podczas gdy w strefie euro wskaźnik wskazujący sentyment wśród menadżerów sprzedaży (PMI) dla usług wciąż znajduję się poniżej poziomu 50 punktów oddzielającego rozwój od recesji zaskakując nieznacznie lecz pozytywnie, w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych odczyty okazały się wyjątkowo dobre. PMI dla usług w Wielkiej Brytanii wzrósł z 56,9 do 60,2 punktów i jest to największy wzrost od 2006 roku! Jednocześnie odczyt dla Stanów Zjednoczonych (gdzie PMI nazywają się ISM) wzrósł z 52,2 do 56,0 punktów w miesiąc co jest największym wzrostem od 2009 roku. Jeżeli strefie euro także uda się wyjść ponad poziom 50 punktów, będziemy mogli spodziewać się coraz lepszej sytuacji gospodarczej.

Poza danymi PMI, ważnym odczytem względem jutrzejszej decyzji RBA w sprawie stóp procentowych w Australii była sprzedaż detaliczna, która w bieżącym roku poza marcem i kwietniem wciąż zaskakuje negatywnie. Tak też było i dzisiaj. W lipcu miesiąc do miesiąca, sprzedaż detaliczna pozostała na niezmienionym poziomie choć spodziewano się wzrostu o 0,4%. Jest to kolejny znak potwierdzający oczekiwania względem jutrzejszego cięcia stóp o 25 punktów bazowych do poziomu 2,50%.

stopa procentowa
Opracowanie własne

Cytując komentarz makro 29/30 lipca:

W nocy usłyszeliśmy kluczowe dla dalszych notowań australijskiego dolara słowa. Mowa o wystąpieniu przewodniczącego Stevensa, który użył swego rodzaju instrukcji wyprzedzających, wskazując na możliwą obniżkę stopy procentowej na przyszłym posiedzeniu RBA, to znaczy 6 sierpnia. Wynika to głównie ze słabszej kondycji australijskiej gospodarki, która również na pewno odczuje spowolnienie w Chinach. Biorąc to pod uwagę umiarkowany poziom inflacji, który nie wywołuję presji oraz zapowiedź Stevensa, iż istnieje nadal pole do luzowania polityki pieniężnej aby pobudzić popyt, wprost wskazuję na to czego można oczekiwać na najbliższym posiedzeniu RBA. Obecna fala wyprzedaży AUD jest dyskontem scenariusza cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Każda inna decyzja okazała by się dużym zaskoczeniem.

Powyższy komentarz dalej jest aktualny, pozostawienie stóp na poziomie 2,75% spowodowałoby umocnienie się australijskiego dolara. Dwie godziny przed decyzją poznamy jeszcze bilans handlowy jak i HPI.

Kalendarz na wtorek:

Kalendarz
Opracowanie własne

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here