Naga MarketsDzisiejszy dzień nie był już tak jednoznaczny jak początek tygodnia co ma związek z większym zróżnicowaniem danych jakie poznaliśmy.

Wydarzeniem dnia z polskiego punktu widzenia była decyzja RPP w sprawie cięcia stóp o 25 punktów bazowych. Głowna stopa referencyjna, która określa minimalną rentowność operacji otwartego rynku w tym momencie wynosi 2,75% i jest to najniższa stopa w historii Polski. W kwestii dalszych obniżek, Marek Belka wykazywał powściągliwość, dając do zrozumienia, iż czeka na kolejny miesiąc aby poznać prognozy dotyczące inflacji co jest kluczowym aspektem przy podejmowaniu decyzji na temat kształtowania stóp procentowych. Przyciskany jednak przez dziennikarzy na konferencji po posiedzeniu RPP, oznajmił iż jest to koniec obniżek stóp procentowych co można przyjąć prawie za pewnik. Niższe stopy procentowe to tańszy koszt pieniądza a to zwyczajowo przekłada się na wzrosty na giełdach. W weekend pojawi się moja analiza tego jak zmiany stóp wpływają na sytuację rynkową także wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam już za parę dni.Na świecie, wśród wielu danych PMI, bez dwóch zdań najważniejszym były dane ADP z rynku pracy. Powtórzyło się to o czym pisałem wczoraj czyli wystąpiła bardzo duża negatywna rozbieżność względem prognoz po raz trzeci z rzędu. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło jedynie o 135 tysięcy wobec prognozowanych 171 tysięcy. Jest to trzeci po grudniu i kwietniu najgorszy odczyt od września zeszłego roku. Zdecydowanie jest to kolejny odczyt, który odsuwa w czasie wygaszanie programu skupu aktywów chociaż obawy inflacyjne stają się coraz większe. W Beżowej Księdze, która się dzisiaj ukazała, słowo inflacja pojawia się 4 razy natomiast deflacja ani razu, ot taka ciekawostka. Dla przypomnienia dodam, że Beżowa Księga jest zbiorem analiz, którymi posłuży się FED na następnym posiedzeniu przy podejmowaniu decyzji. Mimo tego, Beżowa Księga nie odgrywa bardzo znaczącej roli gdyż FED ma do dyspozycji jeszcze dwie księgi, które nie są dostępne publicznie.

Infografika na temat nowych miejsc pracy (ADP):

Źródło: https://www.adpemploymentreport.com/

Jutrzejszy dzień zapowiada się bardzo ciekawie gdyż poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. W obu tych przypadkach, nie przewiduję się zmian jednak szczególnie konferencja po posiedzeniu EBC będzie drobiazgowo śledzona pod kątem wypowiedzi Mario Draghiego. Warto przypomnieć sobie zeszłomiesięczną obniżkę głównej stopy o 25 punktów bazowych co nie wywołało znaczącego ruchu gdyż był to scenariusz dyskontowany przez rynek. Jednak samo napomnienie przez Draghiego o negatywnej stopie depozytowej spowodowało lawinę wyprzedaży euro. Tak właśnie działa rynek i to konferencje mogą okazać się jutro wydarzeniami dnia a nie same odczyty. Ja również przykładam się do opinii, iż w dniu jutrzejszym EBC pozostawi stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 0,50%.

Kalendarz na czwartek:

Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)

 Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here