Naga Markets

Ze względu na nieobecność Stanów na rynku z powodu Święta Niepodległości, czwartek upłynąłby pod znakiem umiarkowanej płynności gdyby nie decyzje BOE oraz ECB.

Słowem kluczem dzisiejszych oświadczeń, ponieważ same decyzje utrzymujące stopy na niezmienionym poziomie były zgodne z oczekiwaniami, jest “forward guidance” czyli instrukcje wyprzedzające. Forward guidance, które można z całą świadomością uznać w obecnych czasach za instrument polityki pieniężnej, polega na informowaniu rynku na temat przyszłych możliwych decyzji co ma zapobiegać nagłym szokom. Głównie jest to sposób komunikacji, który stosuje FOMC, na przykład przy okazji ostatniego posiedzenia. Teraz ten instrument zostaje przeniesiony również na europejskie pole.

W swojej wypowiedzi, nowy przewodniczący Banku Anglii Mark Carney, oświadczył iż najprawdopodobniej instrukcje wyprzedzające zostaną zawarte w sierpniowym oświadczeniu. Przekładając to na prosty język, otrzymaliśmy sygnał iż możemy się już teraz spodziewać zmiany w polityce pieniężnej.

Mario Draghi natomiast odczytując na konferencji przygotowane oświadczenie, oznajmił iż stopy procentowe w najbliższym czasie pozostaną na takim samym bądź niższym poziomie. W reakcji na te słowa, wystąpiła nagła wyprzedaż wspólnej waluty. Draghi nie zaskoczył niczym innym, swoim zwyczajem odpowiadając na znaczącą część pytań w dwojaki sposób. Drugą ważną sprawą jest kwestia programu OMT (Outright Monetary Transactions), którego przedmiotem jest skup obligacji państw zagrożonych, na rynku wtórnym celem zbicia ich rentowności. Program wzbudza kontrowersje, gdyż w zeszłym miesiącu nad jego konstytucyjnością rozprawiał niemiecki sąd a prawne podłoże OMT do tej pory nie zostało sporządzone. Pytany o tą sprawę Draghi, odparł iż dokumenty będą gotowe jak zajdzie taka potrzeba i będzie to w momencie uruchomienia programu. Brak gotowych regulacji zdecydowanie jest godny nagany.

Czwartek to również kolejny dzień zmagań na rynku portugalskiego długu. Rentowność obligacji podskoczyła do 7,60% (wczoraj w ciągu dnia było to nawet ponad 8%). Portugalia pogrążona jest w politycznym kryzysie, który podsyca coraz częściej powtarzane stwierdzenie, iż potrzebny będzie drugi plan ratunkowy.

Piątek bez dwóch zdań należy do NFP czyli zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Po bardzo dobrych środowych danych ADP, na rynku wyczuwa się oczekiwanie na dużą pozytywną niespodziankę i to taki scenariusz ma największe odzwierciedlenie w cenach. Odczyt w okolicach 163 tyś oraz poniżej będzie oznaczał wielkie rozczarowanie i powinien wywołać znaczne osłabienie dolara ponieważ będzie oznaczać to odsunięcie w czasie wygaszania QE. Wynik powyżej 170 tyś z drugiej strony, powinien wywołać dalszą przecenę EURUSD.

Kalendarz na piątek:

Kalendarz makro
Opracowanie własne

 

XTB

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 4/5 lipca
Następny artykułForex – opcje wygasające 5 lipca 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here