Można powiedzieć, iż był to kolejny dobry dzień dla Europy. Rano dowiedzieliśmy się, iż w Hiszpanii w której panuje obecnie ogromne bezrobocie, liczba bezrobotnych w maju spadła prawie o 100 tysięcy co jest odczytem dwa razy lepszym od oczekiwań. Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem było wyjście wskaźnika PMI dla budownictwa powyżej poziomu 50 punktów w Wielkiej Brytanii.
Jednak pod względem wydarzeń makroekonomicznych to najbliższe trzy dni będą najważniejsze w bieżącym tygodniu. W dniu jutrzejszym poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce, kolejną porcję danych PMI oraz odczyt ADP z rynku pracy w USA.
Zaczynając od jutrzejszej decyzji RPP, spodziewane jest cięcie stóp o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz pomógł by wzrostom na GPW równocześnie osłabiając złotówkę. Należy jednak pamiętać, iż właśnie ten scenariusz jest obecnie dyskontowany co oznacza, że jest już on w cenach i to odstępstwa od tego scenariusza mogą wywołać gwałtowniejszy ruch niż jego realizacja. Jedyną opcją alternatywną wydaję się być pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie gdyż powtórka z cięcia 50 punktów bazowych ma bardzo nikłe prawdopodobieństwo a podwyżka jest nierealna.
Przechodząc do Europy, w środę poznamy dalsze odczyty PMI, tym razem dla sektora usług z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz całej UE dla której również dowiemy się jak wyglądała sprzedaż detaliczna w zeszłym miesiącu oraz zrewidowane PKB za pierwszy kwartał. Jeżeli powyższe dane również okażą się lepsze od prognoz, możemy mówić o lekkim ożywieniu w Europie. Wszystko to jest niezwykle istotne przed czwartkową decyzją ECB w sprawie stóp procentowych. Chociaż przez ostatni miesiąc dyskusja na ich temat ucichła a konsensus wskazuje na pozostawienie głównej stopy na poziomie 0,50% to należy pamiętać, iż przed i po ostatnim posiedzeniu ECB przetoczyła się gorąca dyskusja na temat dalszych cięć jak i możliwości wprowadzenia negatywnej stopy depozytowej. Sam Mario Draghi potwierdził, iż ECB jest technicznie przygotowane do takiej operacji. Dzisiaj natomiast pojawiła się informacja podana przez portal zerohedge.com, który powołuje się na źródła w ECB, iż decydenci są podzieleni co do dalszych cięć stóp i rezultatów jakie mogą one przynieść co wpasowuje się w scenariusz konsensusu rynkowego mówiącego o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie na najbliższym posiedzeniu.
Pierwszy tydzień każdego miesiąca to również seria danych z rynku pracy w USA czyli danych, które wywołują najsilniejszy jednostkowy ruch na rynku. W środę poznamy raport ADP na temat zatrudnienia w sektorze poza rolniczym, który zazwyczaj jest traktowany jako prognoza oficjalnego odczytu (Non-farm payrolls) pojawiającego się w piątek. Prognozowany jest wzrost do 171 tysięcy z 119 tysięcy. Warto mieć na uwadze, iż dla ostatnich dwóch miesięcy również prognozowano wzrosty co drastycznie przekreśliły odczyty wykazując dużo gorsze poziomy.
W drugiej połowie dnia poznamy odczyt PMI dla usług z USA oraz Beżową Księgę.
Kalendarz na środę:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |