Dzisiejszy dzień, na pewno zapiszę się jako jeden z najciekawszych w lipcu pod względem wydarzeń jak i sytuacji na notowaniach wielu par oraz indeksów. Już o poranku, widoczna była masowa wyprzedaż euro, która głównie była spowodowana sytuacją w Portugalii gdzie to rentowności dziesięcioletnich obligacji skoczyły do 8,02%, podczas gdy na wczorajszym zamknięciu rentowność wynosiła 6,53%. Przyjmuje się, iż okolice 7-8 procent wyznaczają poziom, od którego państwo nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań co doprowadzi do bankructwa. Na tę wiadomość, od rana z wielkim impetem euro zostawało zamieniane na bezpiecznego jena doprowadzając do 200 pipsowej przeceny na EURJPY w zaledwie 4 godziny. Portugalska giełda straciła dzisiaj natomiast 5,3%.

Również niezbyt dobrze wypadły odczyty PMI dla usług, oprócz Wielkiej Brytanii gdzie wskaźnik PMI pozytywnie zaskoczył i wyniósł 56,9 wobec oczekiwanych 54,6. Niestety dla Unii Europejskiej odczyt ten, wypadł poniżej oczekiwań, wynosząc 48,3 czyli wciąż po stronie recesji. W obecnej sytuacji na wskaźniku ważą Niemcy, które rozwijają się wolniej od tego czego spodziewali się analitycy.







Oczywiście punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia miał być odczyt ADP z amerykańskiego rynku pracy. Chociaż to poranna wyprzedaż euro stała się głównym motorem napędowym w środę, ADP przyniosło niezwykle pozytywną niespodziankę w postaci prawie 30 tysięcy miejsc pracy więcej od oczekiwań. Daje to duże nadzieje co do piątkowych NFP a to w dalszej perspektywie oczywiście przekłada się na zwiększoną możliwość wygaszania QE, co w znaczącym stopniu jest właśnie uzależnione od rynku pracy. Poniższa infografika przedstawia szczegóły dzisiejszego raportu.

ADP

Czwartek będzie niezwykle ciekawy gdyż w planie mamy dwie decyzje w sprawie stóp procentowych oraz oczywiście konferencje po decyzjach. Mowa oczywiście o Banku Anglii oraz ECB. W obu przypadkach, zmiany nie są spodziewane jednak w szczególności konferencja ECB będzie pilnie obserwowana. Jest to spowodowane faktem, iż od zeszłego miesiąca wiele się zmieniło, a w szczególności na rynku długu gdzie mamy do czynienia z powszechnym wzrostem rentowności. Również dzisiejsze doniesienia z Portugalii przywracają na pierwszy plan chociażby program OMT.

Dalsza część artykułu pod filmem




Natomiast oświadczenie MPC, będzie bacznie obserwowane z tego powodu, iż nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego. Mervyna Kinga zastąpił Mark Carney, były przewodniczący Banku Centralnego Kanady gdzie odniósł wiele sukcesów.

Należy jednak pamiętać, iż jutro w Stanach Zjednoczonych jest Święto Niepodległości, które jest wolne od pracy co oznacza, że mimo tak ważnego dnia, zabraknie amerykanów na rynku. Z tego powodu pod znakiem zapytania pozostaje poziom płynności jaki jutro doświadczymy podczas  decyzji oraz konferencji.

Kalendarz na środę:

Kalendarz
Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj